Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Przyszłość mediów - media przyszłości

Zadaniem telewizji publicznej jest polska racja stanu: w sektorze kultury, emigracji, życia duchowego, społecznego, samorządowego, obywatelskiego - powiedział podczas debaty o przyszłości mediów publicznych arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

Na antenie TVP info 3 września odbyła się debata o przyszłości mediów publicznych w przełomowym dla telewizji czasie cyfryzacji. W dyskusji oprócz Jana Dworaka, przewodniczącego KRRiT, prof. Tadeusza Kowalskiego, członka Rady Nadzorczej TVP i Adama Struzika, marszałka województwa mazowieckiego udział wzięli także Iwo Zaniewski z Komitetu Obywatelskiego Mediów Publicznych oraz abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

Świadomość nakładów finansowych, jakich wymaga zmiana sygnału telewizji analogowej na cyfrową spowodowały, że dyskusję zdominowała sprawa płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego oraz form jego egzekwowania.

Dzisiaj abonament płaci tylko ok. 40 proc. do tego zobowiązanych. 

W dyskusji rozważano także kwestię konieczności dofinansowania procesu cyfryzacji przez rząd oraz samorządy lokalne.

Na zakończenie dyskusji, abp Sławoj Leszek Głódź, który jest przewodniczącym Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu powiedział: - Jest rzeczą oczywistą, że abonament powinien być płacony przez wszystkich obywateli i to jest conditio sine qua non. Należy też skorzystać z doświadczeń tych krajów, które mają już ten problem za sobą np. Niemiec i Włoch. Młoda Telewizja Regionalna Info sprawdziła się dlatego, że samorządy stoją blisko tej telewizji, a ta telewizja jest obok samorządów. I jedno służy drugiemu. To należy przełożyć także na wymiar ogólnonarodowy telewizji publicznej - mówił metropolita gdański.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama