• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Inauguracja roku akademickiego

  Ks. Rafał Starkowicz

  dodane 01.10.2012 19:41

  – Wiedza o świecie zamknięta jest w dziedzictwie myśli i dokonań minionych pokoleń” – mówił w homilii do zgromadzonych studentów i wykładowców arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

  W poniedziałek, 1 października ławki w katedrze oliwskiej wypełniły się akademicka młodzieżą. Studentom towarzyszyli ich profesorowie. Obecni byli rektorzy oraz przedstawiciele senatów pomorskich uczelni. Na uroczystość w zorganizowanej grupie przybyli ubrani w mundury słuchacze Akademii Marynarki Wojennej oraz poczty sztandarowe. Eucharystii na rozpoczęcie Roku Akademickiego sprawowanej w otoczeniu kapłanów, będących wykładowcami wyższych uczelni, przewodniczył Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. 

  – Jesteście solą ziemi – podkreślał rolę środowisk naukowych metropolita. – To od was i waszych osiągnięć zależy postęp gospodarczy i dobrobyt społeczeństwa , w niezliczonych rozprawach, w strumieniu informacji napływających z całego świata, jeśli nie uwzględnia pytań zasadniczych, pytań o sens, o prawdę, pozostaje wiedzą jedynie połowiczną. Nie wystarczy wiedzieć „jak”, należy szukać odpowiedzi na pytanie „po co?” i „Kto za tym stoi?

  Arcybiskup mówił też o roli wychowawczej pracowników akademickich i sile ich przykładu: – Zadanie poznawania Chrystusa i głoszenie Go braciom spoczywa w sposób szczególny na społeczności profesorów i studentów Pomorskich Uczelni. Nikt, kto mieni się człowiekiem wierzącym, nie powinien uciekać od swego powołania. Bóg, który nas wybrał, chce w naszym życiu objawiać Oblicze swojego Syna i chce, by Ono jaśniało blaskiem wobec sióstr i braci poszukujących świadków Prawdy i świadectwa wiary.

  – Przyszłam tutaj podziękować za zdane egzaminy poprawkowe i prosić o błogosławieństwo na kolejne dwa semestry – mówiła po uroczystości Agata, studentka Politechniki Gdańskiej.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół