Nowy Numer 16/2024 Archiwum

WZW wciąż groźne

Aż do 19 października potrwa XXV edycja ogólnopolskiej akcji Żółty Tydzień. Jej celem jest edukacja na temat ryzyka związanego z zakażeniem wirusowym zapaleniem wątroby typu A i typu B oraz profilaktyka tych chorób.

Wirusowe zapalenia wątroby typu A i typu B nadal stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Są to jedne z najczęściej występujących chorób na świecie. HAV, czyli wirusowe zapalenie wątroby typu A jest inaczej nazywane żółtaczką pokarmową. Choroba ta występuje praktycznie na całym globie, choć najczęściej w krajach Afryki, Ameryki Południowej i Azji. Do zakażenia dochodzi albo przez bezpośredni kontakt z osobą chorą, albo przez spożycie skażonej żywności lub wody. Nawet umycie zębów wodą z wirusem skutkuje zachorowaniem na WZW A. Objawami wywołanymi przez wirusa są osłabienie, bóle głowy, brak apetytu, pobolewanie wątroby i żołądka oraz gorączka. Wirusowe zapalenie wątroby typu B nazywane jest żółtaczką wszczepienną i jest niezwykle groźną i zaraźliwą chorobą. Do zakażenia wystarczy zaledwie kropla krwi. WZW typu B można zakazić się o wiele łatwiej niż wirusem HIV! Każda osoba przed zabiegiem chirurgicznym powinna być zaszczepiona przeciwko WZW B. Warto także uważać w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i tatuażu oraz u stomatologa. Możliwymi formami przeniesienia tego wirusa są również kontakty seksualne z nosicielem bądź zakażenie płodu lub noworodka od matki nosicielki. – Chciałem zostać honorowym dawcą krwi. Aby moja krew została zakwalifikowana do transfuzji, musiała przejść badania – mówi Przemek, mieszkaniec Gdyni. I właśnie wtedy okazało się, że dawcą nie będę, bo jestem zakażony wirusem wątroby typu B. Choroba przebiegała u mnie zupełnie bezobjawowo. Lekarz, do którego trafiłem, powiedział mi, że prawdopodobnie zaraziłem się od mojej mamy podczas ciąży – dodaje. 80 proc. przypadków zakażenia WZW B przebiega bezobjawowo. Pozostałe to osłabienie, bóle głowy, brak apetytu, bóle wątroby promieniujące do serca, swędzenie skóry.

Żółty Tydzień jest akcją popularyzującą szczepienia ochronne. Są one najskuteczniejszą formą profilaktyki. W poszczególnych miastach Polski punkty szczepień biorące udział w akcji oferują promocyjne ceny szczepionek. Ważne jest, by przyjąć pełen cykl szczepień, bo tylko on zapewnia długotrwałą ochronę przed wirusami. Możliwe jest przyjęcie tzw. szczepionki skojarzonej, która uodparnia przeciwko obu typom wirusa naraz. Schemat takiego szczepienia składa się z trzech dawek – pierwszą podaje się w dowolnie wybranym terminie, drugą po upływie 1 miesiąca, a trzecią po upływie 6 miesięcy od podania pierwszej dawki.

Lista punktów szczepień w Trójmieście:

http://www.zoltytydzien.pl/ZnajdzGabinet.aspx

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama