• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Wycieczki są kolorowe

  Jan Hlebowicz

  dodane 18.10.2012 19:57

  ‒ Szkoła ma nie tylko kształcić, ale przede wszystkim wychowywać. Musi być sprzymierzeńcem rodziny i Kościoła ‒ powiedział ks. infułat Stanisław Zięba.

  Mówił to podczas uroczystej Mszy św. z okazji jubileuszu 20-lecia Szkoły Podstawowej przy Parafii św. Kazimierza w Gdańsku. Zwrócił się też bezpośrednio do młodzieży: ‒ Okazujcie szacunek rodzicom, nauczycielom i kapłanom. Wdzięczność jest cnotą piękną, ale niezwykle rzadką.
  Szkoła powstała w 1992 roku z inicjatywy ks. Juliana Nogi. Intencją było wychowanie młodzieży w duchu chrześcijańskim i patriotycznym. Siedem lat później do szkoły podstawowej dołączyło gimnazjum. ‒ Dzisiejsza uroczystość jest dowodem na to, że pomysł który powziąłem dwadzieścia lat temu był dobry. Istnieje potrzeba kształtowania młodych Polaków w takim, a nie innym duchu ‒ uważa ks. Julian Noga.

  Lekcje rozpoczynają od modlitwy i czytania fragmentu Pisma Świętego. W każdy piątek, cała szkoła uczestniczy we Mszy św. Co tydzień inna klasa przygotowuje oprawę muzyczną. ‒ Bardzo lubię klasową Wigilię. Dzielimy się obowiązkami. Ktoś przynosi opłatek, kto inny makowiec czy barszcz. Najpierw modlimy się, co pewnie jest rzadkie w innych szkołach, dopiero później śpiewamy kolędy, jemy i rozmawiamy. W Zaduszki i Trzech Króli wystawiamy przedstawienia ‒ opowiada Karolina Graban, uczennica I klasy gimnazjum.

  Uczniowie przygotowują też inscenizacje z okazji rocznic narodowych ‒11 listopada, 3 maja. Uczą się pieśni patriotycznych. ‒ Każdy powinien znać najważniejsze wydarzenia w dziejach swojego kraju, ale przede wszystkim je rozumieć. Kiedy wyjedziemy z Polski, będziemy potrafili ją reprezentować, tłumaczyć innym naszą tradycję i kulturę  ‒ twierdzi Agnieszka Sadowska. 

  Jak możemy przeczytać na stronie internetowej szkoły, jej „inność polega na niezwykłym programie «Edukacji w drodze»”. Na czym on polega? ‒ Grażyna Kaniewska, pierwsza dyrektor szkoły, wpadła na pomysł, że dobrze jest realizować program nauczania poprzez wyjazdy ‒ odpowiada Magdalena Sarama-Golec, nauczycielka języka polskiego. Co roku, uczniowie biorą udział w trzech wycieczkach ‒ tzw. Brązowej, na początku września, zimowej, zwanej Białą i Zielonej, tuż przed zakończeniem roku szkolnego.

  Klasy 1-3 poznają swoją Małą Ojczyznę, czyli Kaszuby. Klasy 4-6 przemierzają szlak zamków krzyżackich w Gniewie, Malborku, Kwidzynie i Toruniu. Wyjazdy gimnazjalistów związane są ściśle z programem języka polskiego i historii. M.in. szkoła organizuje wycieczkę autokarową po Litwie i Białorusi śladami Adama Mickiewicza.

  ‒ W naszej szkole dzieje się bardzo dużo. Nie tylko w związku z takimi okazjami jak ta dzisiejsza, ale na co dzień ‒ przekonuje Magdalena Sarama-Golec.

  Na dwudzieste urodziny szkoły, dyrekcja przygotowała wiele atrakcji: występ Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej, prezentację multimedialną o historii szkoły, przedstawienie o św. Kazimierzu Królewiczu, występ nauczycieli oraz słodki poczęstunek w kawiarence.

  Patronat nad wydarzeniem objął „Gość Niedzielny”.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół