• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Dziadki odwiedzą Gdańsk

  Jan Hlebowicz

  dodane 13.12.2012 10:41

  ‒ Święta Bożego Narodzenia kojarzą się głównie z choinką, Mikołajem i prezentami. Ale nie tylko. Nieodłączonym elementem świąt są także orzechy. A jeśli one, to również popularne dziadki ‒ mówi Olga Krukowska.

  W gdańskim Muzeum Archeologicznym, 18 grudnia, zostanie otwarta nietypowa wystawa pt. „Opowieści o orzechu. Dziadki do orzechów”.

  384 dziadki, które przez ponad dwa miesiące będą gościły w nadmotławskim mieście, pochodzą z prywatnej kolekcji Jana Łomnickiego i Witolda Tchórzewskiego. Jedne są drewniane inne metalowe. Wśród nich znajdziemy królów, wojowników, ale także Supermana, czy wiewiórkę.

  ‒ Będziemy mogli podziwiać unikalne rękodzieła liczące dziesiątki lat, jak również eksponaty współczesne, komercyjne. Jedno jest pewne, wszystkie dziadki mają ogromną wartość sentymentalną dla właścicieli ‒ podkreśla Olga Krukowska z Muzeum Archeologicznego.

  Dzięki wystawie poznamy lepiej historię samego orzecha. ‒ Leszczyna odgrywała ważną rolę w wierzeniach wielu europejskich ludów ‒ od Wikingów zaczynając na Słowianach kończąc. Była rośliną piorunowładnego boga nieba ‒ na północy Odyna, na terenie dzisiejszej Polski Peruna, który chronił przed złem i sprawiał, że na wiosnę przyroda budziła się do życia ‒ tłumaczy Olga Krukowska.

  Zwiedzający będą mogli podziwiać także wspaniały wisior z orzecha włoskiego opasany taśmami z brązu i srebra. Naszyjnik został znaleziony w bogatym grobie kobiety żyjącej na początku naszej ery w okolicach Pruszcza Gdańskiego.

  ‒ Jest to wystawa czasowa. Zamknięta zostanie pod koniec lutego. Potem dziadki wrócą do swoich właścicieli mieszkających na co dzień w Warszawie i Gardei koło Kwidzyna. Zapraszam wszystkie dzieci do wzięcia udziału w ciekawych warsztatach i zajęciach, które przygotowaliśmy z okazji przybycia naszych małych gości do Gdańska ‒ mówi Olga Krukowska.

  Więcej na ten temat w 51. numerze „Gościa Niedzielnego”

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół