• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Harcerze niosą Światełko Pokoju

  Dariusz Olejniczak

  dodane 19.12.2012 21:09

  W środowy wieczór harcerki i harcerze przyjęli płomień zapalony w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem. Na Długim Targu, obok Fontanny Neptuna i rozświetlonej gdańskiej choinki, zgromadzili się nie tylko harcerze, ale także przedstawiciele władz samorządowych miasta i województwa.

  - Tegoroczne hasło "Odważ się być dobrym" nawiązuje do cytatu z Księgi Rodzaju - "A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre", rozumiemy je jako "bądź dobrym człowiekiem" oraz "czyń dobro". W dzisiejszych czasach wymaga to odwagi i szczerych chęci. Poprawne postawy, kultura społeczna oraz moralność są w odwrocie, a czynienie dobra bywa niepopularne, wręcz niepożądane. Hasło "odważ się być dobrym" ma nawoływać do szukania w sobie dobra, którym możemy podzielić się z innymi – mówiły harcerki do zgromadzonych. Kapelan Chorągwi Gdańskiej, ks. hm. Jerzy Skiba, odczytał słowa Ewangelii według św. Mateusza mówiące o narodzinach Jezusa.

  Komendantka Chorągwi, hm. Hanna Piotrowska, oraz zaproszeni goście rozpalili na Długim Targu tradycyjną harcerską watrę od Betlejemskiego Płomienia, a przedstawiciele poszczególnych hufców podzielili się Światełkiem, które zabrali do swoich miast.

  Historia sztafety Światła ma swój początek w 1986 roku, kiedy harcerze austriaccy zorganizowali akcję wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Roznosili oni ogień z Betlejem do szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.

  Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w betlejemskiej sztafecie od 1991 roku. Tradycyjnie przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół