• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Niech święta będą bezpieczne

  Jan Hlebowicz

  dodane 23.12.2012 14:37

  ‒ Grudzień to miesiąc szczególny. Dla wielu z nas jest to czas wyjazdów z domu oraz związanego z tym zamieszania. Pamiętajmy, aby zadbać o nasze bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo naszych bliskich ‒ radzi kom. Joanna Kowalik-Kosińska, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Gdańsku.

  Wielu z nas wyjedzie w czasie świąt Bożego Narodzenia do rodziny, spędzi dużo czasu poza domem. Oto kilka rad, które pozwolą zabezpieczyć w odpowiedni sposób mieszkanie przed ewentualnym włamaniem i zmniejszyć ryzyko wypadku drogowego.

  Sprawdź, czy:

  – Pozamykane są wszystkie okna, drzwi od piwnicy, garaży itp.

  – Zabierz zalegającą pocztę ze skrzynki oraz ulotki spod drzwi ‒ pozostawione świadczą o tym, że w mieszkaniu nikogo nie ma.

  – Wychodząc wieczorem, zaciągnij zasłony lub żaluzje, zostaw zapalone światło.

  – Wyjeżdżając na dłuższy czas, skontaktuj się z zaufanym sąsiadem lub kimś z rodziny, zostaw mu klucze i poproś o zapalanie codziennie światła w różnych pomieszczeniach.

  – Cenne przedmioty zdeponuj w banku – skrytka bankowa wcale nie jest tak droga.

  Wybierając się w podróż samochodem, pamiętaj, żeby:

  – Pojazd był sprawny technicznie – wymień opony na zimowe, jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, uzupełnij płyn do spryskiwaczy, sprawdź oświetlenie pojazdu. Pamiętaj o dostosowaniu prędkości do panujących na drodze warunków atmosferycznych. Podróż planuj z wyprzedzeniem, co pozwoli wyeliminować pośpiech.

  – Parkując, nie zostawiaj w środku żadnych przedmiotów, np. torby. Koniecznie pamiętaj, żeby zabrać dowód rejestracyjny.

  – Nawet na kilka minut nie zostawiaj kluczyków w stacyjce. Jeżeli masz alarm, nie zapomnij go włączyć.

  – Kiedy zapadnie zmrok, a z przeciwka oślepiają światła jadących samochodów, piesi na jezdni stają się niewidoczni lub możemy ich zauważyć dopiero w ostatniej chwili. Dostosowanie prędkości jazdy w takich przypadkach na pewno uchroni nas przed tragicznymi skutkami potrącenia pieszego.

  – Wykazanie się dużą wyobraźnią i rozwagą drogową na pewno będzie skutkowało tym, że święta spędzimy w miłej, ciepłej i rodzinnej atmosferze, a ‒ co najważniejsze ‒ bezpiecznie powrócimy po świętach do domów.

  – Jadąc pociągiem, unikaj tzw. sztucznego tłoku –  jest to jedna z metod kieszonkowców. Działają oni zawsze w grupie, najczęściej nie mają przy sobie bagażu. Aby nas zmylić, trzymają w rękach np. reklamówkę.

  – Jeśli nie musisz, nie bierz ze sobą dużej gotówki. Jeśli musisz, ukryj ją, np. w kilku różnych i trudno dostępnych miejscach.

  – Opuszczając przedział, pamiętaj, żeby nie zostawiać bagażu bez opieki – okazja czyni złodzieja.

  Nie zapominaj o podstawowych zasadach dotyczących bezpieczeństwa. Uwzględniając opisane wyżej rady, dbasz nie tylko o bezpieczeństwo swoje, ale i swoich bliskich.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół