• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Nergal obraził ludzi wierzących

  Jan Hlebowicz

  dodane 08.01.2013 00:18

  ‒ Adam Darski jest magistrem historii, człowiekiem dobrze wykształconym. Doskonale wiedział co robi. Celowo obraził Boga i ludzi wierzących ‒ powiedział Ryszard Nowak.

  W Sądzie Okręgowym w Gdańsku, 8 stycznia, odbędzie się rozprawa odwoławcza dotycząca zniszczenia Biblii przez Adama „Nergala” Darskiego podczas koncertu w Gdyni. Dzień wcześniej, w Galerii Mariackiej miała miejsce debata dotycząca roli Świętych Ksiąg i ich znaczenia dla wierzących. W panelu dyskusyjnym wzięli udział przedstawiciele islamu, katolicyzmu i judaizmu.

  ‒ Jestem daleki od narzucania komukolwiek moich poglądów czy zmuszania do zmiany przekonań. Muszę jednak powiedzieć, że akt zniszczenia Biblii przez Adama Darskiego bardzo mnie zasmucił jako Żyda i po prostu człowieka wierzącego. Nergal zademonstrował pogardę wobec tych, dla których teksty zawarte w Piśmie Świętym są ważne. Czyli przede wszystkim dla chrześcijan różnych odłamów, ale także dla żydów i muzułmanów ‒ powiedział Jakub Szadaj, Przewodniczący Niezależnej Gminy Wyznania Mojżeszowego w Gdańsku.  

  Adam Darski w swoich wypowiedziach wielokrotnie podkreślał, że nie miał zamiaru obrazić niczyich uczuć. Według gdyńskiego Sądu Rejonowego działanie oskarżonego było „swoistą formą sztuki”, zgodną z „metalową poetyką grupy Behemoth” oraz kierowaną do „określonej i hermetycznej publiczności”.

  ‒ Żyjemy w czasach kiedy pojęcie wolności w twórczości artystycznej uległo aberracji. Sztuka, która przestała być poszukiwaniem piękna, a zaczyna być wyłącznie przekraczaniem granic, jest jednym wielkim nieporozumieniem. Ja, żeby dostać dyplom magistra sztuki, musiałem się czegoś nauczyć. Dzisiaj wystarczy zrobić coś spektakularnego, co innych obrazi i to już nazywa się twórczością. To chore podejście ‒ stwierdził w czasie dyskusji Jakub Kornacki, aktor filmowy i teatralny. 

  Na debatę zaproszony został także Ryszard Nowak, który w 2008 roku wystąpił z prywatnym aktem oskarżenia wobec Adama Darskiego o obrazę uczuć religijnych i zniesławienie Kościoła katolickiego.

  ‒ Chciałbym, żeby jutro Sąd Okręgowy w Gdańsku unieważnił wyrok Sądu Rejonowego w Gdyni, który uniewinnił Adama Darskiego. Sąd może także podtrzymać ten wyrok, co w moim przekonaniu byłoby dużym błędem ‒ mówił Ryszard Nowak.

  Spotkanie zostało zorganizowane przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Gdańsku oraz Oddział Gdański Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

  Więcej na ten temat w 03 numerze gdańskiego „Gościa Niedzielnego”

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Andrzej"moher"
   08.01.2013 13:13
   czy jest sens zajmować się chorobą psychiczną pana Darskiego.Takich ludzi jest bardzo dużo w naszej Ojczyżnie.
  • Crowley
   28.01.2013 21:03
   Trolluj, trolluj ;)
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół