• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Prof. Gliński: debata jest solą demokracji

  Jan Hlebowicz

  dodane 29.01.2013 01:08

  ‒ Polska demokracja jest niedojrzała, ponieważ wciąż nie potrafimy ze sobą rozmawiać ‒ powiedział prof. Piotr Gliński.

  W Sali BHP Stoczni Gdańskiej 28 stycznia odbyło się spotkanie z prof. Piotrem Glińskim. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na premiera wziął udział w debacie w ramach Forum Pałac Ślubów pt. „Społeczeństwo obywatelskie – dokąd zmierzamy? Wymiar krajowy i lokalny”.

  Prof. Gliński wymienił bariery, które uniemożliwiają budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Są nimi: mentalne i ekonomiczne dziedzictwo PRL, niska jakość polskich elit, życia politycznego i instytucji państwowych oraz wpływ współczesnej kultury, która nie proponuje społeczeństwu wartości zachęcających do działania na rzecz dobra publicznego. ‒ Od 1989 nie udało się stworzyć mocnego, sprawnego państwa i instytucji, które zasługiwałyby na nasze zaufanie ‒ mówił kandydat PiS na premiera.

  Zdaniem Glińskiego polska demokracja jest niedojrzała. ‒ Nie potrafimy ze sobą rozmawiać. W naszym kraju wciąż brakuje pogłębionej, otwartej, wolnej i sprawiedliwej debaty, która jest solą demokracji. Bez niej nie zbudujemy społeczeństwa obywatelskiego ‒ wyjaśnił. Dodał, że za taki stan rzeczy są odpowiedzialne m.in. polskie media, które nie tworzą przyjaznej atmosfery do wymiany poglądów.

  Prof. Gliński skomentował także fakt niskiej frekwencji wyborczej w Polsce. ‒ Nie zawsze wysoki procent udziału obywateli w wyborach jest oznaką dojrzałej demokracji. Dopiero świadome uczestnictwo w głosowaniu jest jej dowodem. Chodzi o znajomość sylwetek polityków, programów wyborczych, mechanizmów funkcjonowania państwa. Wysoka frekwencja może niekiedy wynikać z manipulacji, interesu politycznego, wpływu medialnego. Akt wyborczy musi być pogłębiony intelektualnie.  

  Spotkanie poprowadził dyrektor Fundacji RC Jerzy Boczoń.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół