• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Gdynia: „Przystanek Historia”

  Jan Hlebowicz

  dodane 13.02.2013 20:09

  ‒ Pragniemy, aby „Przystanek Historia” stał się miejscem chętnie odwiedzanym zarówno przez młodzież jak i osoby zaangażowane w działalność niepodległościową ‒ mówi „Gościowi Niedzielnemu” Andrzej Kołodziej, opozycjonista, prezes Fundacji.

  Fundacja „Pomorska Inicjatywa Historyczna”, 13 lutego, oficjalnie otworzyła swoją siedzibę „Gdynia ‒ przystanek Historia”, przy ul. Morskiej 9 (tuż obok wyjścia z Dworca PKP Gdynia Główna).

  „Pomorska Inicjatywa Historyczna”, założona w 2010 r. z inicjatywy byłych działaczy podziemia antykomunistycznego ‒ Andrzeja Kołodzieja i Romana Zwiercana, zajmuje się przede wszystkim dokumentowaniem dokonań mieszkańców Gdyni i Pomorza w walce o niepodległość w czasach PRL. ‒ Od osób zaangażowanych w aktywność opozycyjną, a także ich rodzin, pozyskujemy dokumenty, fotografie, relacje, które następnie digitalizujemy ‒ tłumaczy „Gościowi Niedzielnemu” Roman Zwiercan, opozycjonista, wiceprezes Fundacji. ‒ Apelujemy do wszystkich o przekazywanie lub udostępnianie swoich zbiorów ‒ dodaje.

  „Przystanek Historia” ma być miejscem, gdzie będą odbywały się warsztaty historyczne dla młodzieży. ‒ Zależy nam, by młodzi ludzie mogli spotkać się z uczestnikami Grudnia' 70 albo Sierpnia' 80. Zobaczyć oryginalne dokumenty. Zapoznać się z działaniem sprzętu, na którym drukowane były ulotki albo niezależne wydawnictwa ‒ tłumaczy Andrzej Kołodziej.

  W siedzibie Fundacji powstaje dostępne dla wszystkich archiwum czynnego oporu antykomunistycznego mieszkańców Pomorza. ‒ Zależy nam, żeby każdy miał łatwy dostęp do zebranych przez nas materiałów. Chętni będą mogli się z nimi zapoznać na miejscu, albo w formie elektronicznej na stronie internetowej: www.gdynia-1980.pl. W przyszłości planujemy stworzyć stanowiska komputerowe, na których odwiedzający „Przystanek Historia” będą poznawali najnowszą historię naszego regionu ‒ mówi Kołodziej.

  W swojej dotychczasowej działalności Fundacja przygotowała wiele wystaw i publikacji oraz zorganizowała inscenizację plenerową pt. „Grudzień '70, za chleb i wolność i nową Polskę”.

  Jak mówi Andrzej Kołodziej, statutowym celem Fundacji jest również pomoc znajdującym się w niedostatku ofiarom zmagań o wolną Polskę, ludziom zasłużonym w walce o wolność, którzy w wyniku swego zaangażowania tracili zdrowie, środki utrzymania i do dziś nie doczekali się rzeczywistej rekompensaty. 

  „Pomorska Inicjatywa Historyczna” jest organizacją non-profit. Środki potrzebne do realizacji poszczególnych projektów Fundacja pozyskuje od osób i firm, którym, jak możemy przeczytać na stronie internetowej PIH, „bliska jest idea propagowania patriotycznych postaw i dbałość o pamięć chlubnej historii naszego regionu”.

  Więcej na ten temat w 08. numerze „Gościa Niedzielnego”

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół