• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Łatwa jazda po kurorcie

  Dariusz Olejniczak

  dodane 14.02.2013 11:37

  Mieszkasz w Sopocie? Od dziś Twoje życie jest jeszcze prostsze. Wsiadając do autobusu nie musisz martwić się o to, czy masz właściwy bilet. Honorowane są zarówno te z Gdańska, jak i z Gdyni.

  Co ciekawe, jest to możliwe, bo… Sopot własnej komunikacji miejskiej nie posiada i dogadał się z przewoźnikami obu większych sąsiadów.

  I tak ZTM w Gdańsku i ZKM w Gdyni honorują na terenie Sopotu wzajemnie następujące rodzaje biletów: na jeden przejazd; 1-godzinnych; 24-godzinnych; 30-dniowych, miesięcznych i semestralnych – ważnych wyłącznie na terenie Sopotu.

  Niestety, to nie dotyczy autobusów ZTM w Gdańsku, w których nie są honorowane bilety sieciowe ZKM w Gdyni. Gdynia także u siebie biletów z Gdańska nie chce rozliczać. Dwa duże centra nie mogą się dogadać, ale przynajmniej skorzystał „ten trzeci”.

  – Wielokrotnie zwracaliśmy się do Związku Metropolitalnego o wprowadzenie elektronicznego biletu w całej aglomeracji, w różnych środkach transportu, łącznie z SKM – mówi prezydent Sopotu. – Dzięki temu pieniądze za przejazd otrzymywałby ten, kto dokonywał faktycznie przewozu. Dopóki jednak taki system nie istnieje uznaliśmy, że musimy doprowadzić do sytuacji, że w Sopocie będą uznawane, i rozliczane pomiędzy przewoźnikami, bilety wszystkich przewoźników na wszystkich liniach. Sopot jest miastem, gdzie jest wiele starszych osób, a jednocześnie jest ośrodkiem turystycznym i na absurd zakrawał fakt, że z biletem gdyńskim nie można było jechać po Sopocie linią obsługiwaną przez firmę gdańską i odwrotnie.

  Dlaczego Gdynia i Gdańsk nie mogą pójść droga wytyczona przez Sopot? Chodzi oczywiście o pieniądze. O ile władze Gdyni są gotowe do tego, by przekazać zarządzanie transportem publicznym Metropolitalnemu Związkowi Komunikacyjnemu Zatoki Gdańskiej, o tyle władze Gdańska na razie nie chcą o tym słyszeć. Własne bilety to przecież wpływy do własnego – miejskiego budżetu. Gdańscy włodarze nie dają złudzeń – w tej sprawie w najbliższych latach nic się nie zmieni.

  Linie obsługiwane przez ZTM Gdańsk na terenie Sopotu: 143, 122,117, N1
  Linie obsługiwane przez ZKM Gdynia na terenie Sopotu: 144, 181, 185, 187, 287, 244, S oraz trolejbusy 21 i 31.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół