• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • „Platforma Oburzonych” wzywa do zmian

  Jan Hlebowicz

  dodane 16.03.2013 16:16

  ‒ Łączy nas sprzeciw wobec arogancji obecnej władzy ‒ mówi Paweł Kukiz, muzyk, inicjator Ruchu Obywatelskiego na rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych (JOW).

  Odśpiewanie hymnu państwowego rozpoczęło w Gdańsku 16 marca spotkanie „Platformy Oburzonych”, w którym uczestniczyli przedstawiciele ponad stu organizacji, stowarzyszeń i związków zawodowych. ‒ Cieszę się, że historyczna sala BHP znowu żyje, znowu jest w niej duch solidarności i patriotyzmu. Spotkaliśmy się dzisiaj, aby porozmawiać o problemach, ale także o tym, jak im zaradzić  ‒ powiedział do zgromadzonych Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”.

  W pierwszej części spotkania przedstawiciele ponad stu stowarzyszeń, fundacji, organizacji, związków zawodowych prezentowali postulaty reform, który powinni nastąpić w Polsce. ‒ Zgromadzone dzisiaj stowarzyszenia i fundacje nie powstały dlatego, że ludzie mieli takie widzimisię, ale dlatego ponieważ zostali skrzywdzeni przez system i przez władze. Te organizacje reprezentują różne światopoglądy. Ale łączy nas jedno. To, że w pojedynkę sobie nie poradzimy ‒ komentuje Piotr Duda.

  Następnie odbyła się dyskusja m.in. nt. wprowadzenie w Polsce jednomandatowych okręgów wyborczych. ‒ Jestem przekonany, że JOW-y odpartyjnią państwo. Jeżeli zostaną wprowadzone to pierwszym kryterium przy wyborze kandydata będzie, czy jest on osobą uczciwą, rzetelną i wywiązującą się z obietnic. Wtedy będziemy głosować na człowieka, a nie na partię. Na kogoś, kto już coś konkretnego dla społeczeństwa zrobił ‒ powiedział Paweł Kukiz. 

  „Solidarność” chce zaproponować przyjęcie wspólnej odezwy do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego o zmianę ustawy o referendum ogólnokrajowym, tak aby obywatelskie wnioski o jego przeprowadzenie nie mogły być odrzucane z góry przez parlament. ‒ Mimo że „Solidarność” zebrała 2,5 miliona podpisów, nie doczekała się referendum w sprawie podniesienia wieku emerytalnego. Chcemy to zmienić. Rządzący powinni sprawować władzę w imieniu społeczeństwa, a nie przeciwko niemu ‒ stwierdził Piotr Duda. 

  Na pytanie, czy z „Platformy Oburzonych” powstanie partia polityczna przewodniczący NSZZ „Solidarność” odpowiada przecząco. ‒ Nie interesuje mnie partyjniactwo. Nie jestem dzisiaj w sali BHP po to, by sięgać po stołki partyjne. Jestem przewodniczącym „Solidarności” i to jest dla mnie najważniejsze. Chcę robić dobrą robotę dla Polaków. Nie chcemy zakładać partii politycznej ‒ zapewnia Piotr Duda. 

  Paweł Kukiz także zaprzecza, że zamierza w przyszłości zostać politykiem. ‒ To bzdurne i absurdalne plotki, wykreowane przez media, by zdyskredytować mnie jako człowieka i obywatela. Kilkakrotnie miałem propozycje wpisania się na listy wyborcze różnych ugrupowań politycznych. Nigdy z nich nie skorzystałem i nie skorzystam ‒ wyjaśnia muzyk.

  Premier Donald Tusk, oceniając inicjatywę „Platformy Oburzonych” powiedział, że głównym celem Piotra Dudy jest „obalanie demokratycznie wybranych władz”. ‒ Jeśli premier Donald Tusk nie chce prowadzić dialogu to trzeba szukać innego partnera do rozmów. Słyszałem, że premier powiedział, że dzisiejsza „Platforma Oburzonych” to grono osób, które prą do konfrontacji. Nie. To są ludzie, którzy mają konkretne problemy. Jesteśmy Polakami, to jest nasza Ojczyzna i mamy prawo wypowiadać się w sprawach ważnych dla naszego społeczeństwa.  Donald Tusk prawdopodobnie boi się naszej inicjatywy ‒ komentuje słowa Donalda Tuska przewodniczący NSZZ „Solidarność”.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Obywatel
   16.03.2013 17:06
   Każde demokratyczne wybory związane ze zmianą władz sa de facto "obalaniem władz". Dziwne że pan Tusk uznaje to za coś dziwnego. Czy on na prawdę jest przekonany, że jego władza jest wieczna?
  • operator
   16.03.2013 18:51
   Nie chcę być zbyt patetyczny ,ale czy nie czas przypadkiem zeby poltycy i działacze róznych znaczacych organizacji którym nie po drodze jest z PO zjednoczyli sie w działaniu?Nie mówie ze maja stworzyc jedna partie polityczną ale zacząć wspólnie działać mimo róznych animozji,niechęci czy swoich ambicji.Czy ci ludzie naprawdę nie czuja że za chwilę moze byc juz za późno?Zadłuzanie Polski,uleganie LGBT to sprawy które należy natychmiast powstrzymać.Powinnismy teraz działać w kierunku porozumienia i drobne sprawy które nas dzielą odłozyć na bok.Tyczy to równiez niezaleznych od władz mediów.Rozbici jestesmy słabi tak zreszta było zawsze w historii,moze więc warto aby "Polak był madry przed szkodą"
  • CYnick
   17.03.2013 14:24
   Opium dla ludu!!!
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół