• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Pieśni o męce Chrystusa

  Jan Hlebowicz

  dodane 17.03.2013 09:27

  ‒ Pieśni wielkopostne mają bogatą tradycję w Polsce. Stanowią skarbiec literatury i muzyki. Jestem pełen uznania dla wszystkich uczestników festiwalu ‒ powiedział abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

  Już po raz siódmy odbył się Pomorski Festiwal Pieśni Wielkanocnej. 16 marca, do kościoła św. Wojciecha w Kielnie przybyły chóry z całej Polski, by wziąć udział w przesłuchaniach konkursowych. ‒ Pieśni wielkopostne w większości zostały napisane w tonacjach molowych, a to oznacza, że trudniej je zaśpiewać. W warstwie tekstowej stanowią poetycką opowieść o cierpieniu i męce Jezusa ‒ wyjaśnia ks. dr hab. Robert Kaczorowski, przewodniczący jury.

  Po zakończeniu przesłuchań odprawiona została Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył ks. infułat Stanisław Zięba. Na uroczystym zakończeniu festiwalu i koncercie galowym pojawił się ks. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, który wręczył główne nagrody ‒ Grand Prix Festiwalu oraz puchar za I miejsce.

  Jak zapewnia ks. Robert Kaczorowski poziom VII edycji festiwalu był naprawdę wysoki. ‒ Na uwagę zasługuję fakt, że w tegorocznym konkursie wzięły udział jedynie chóry amatorskie. Jednak wykonywane przez nie pieśni brzmiały bardzo profesjonalnie. Wiele tych zespołów działa przy kościołach i parafiach. Cieszę się, że młodzi ludzie odnajdują poprzez śpiew swoje miejsce w Kościele ‒ uważa ks. Kaczorowski.

  Grand Prix Festiwalu zdobył zespół „Art'n Voices” z Wejherowa. I miejsce w konkursie zajął Chór Dekanalny im. bł. Jana Pawła II w Kielnie. II miejsce ex aequo zdobyły Schola Cathedralis Thornniensis oraz Chór Catedres Minores Gedanenses. III miejsce przypadło „Bursztynowej Nucie” z Gdyni.

  ‒ Przez 7 dotychczasowych edycji przewinęło się ponad 70 chórów i blisko 4 tys. wykonawców. Te liczby świadczą o popularności naszego festiwalu. Tegoroczny poziom był wysoki i mam nadzieję, że za rok będzie jeszcze wyższy ‒ podsumowuje Bogusław Napieralski, współorganizator festiwalu, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie.  

  Organizatorzy zapraszają zespoły chóralne i słuchaczy z całej Polski do udziału w kolejnej edycji festiwalu, która odbędzie się 5 kwietnia 2014 r. w kościele św. Wojciecha w Kielnie.

  ‒ Warto śpiewać i słuchać pieśni wielkopostne, ponieważ kryją w sobie walor poznawczy oraz fascynują głębią przeżyć duchowych i artystycznych ‒ zachęca ks. Franciszek Rompa, współorganizator festiwalu. 

   

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • Galernik
   23.04.2017 14:11
   Jak w kontekście Franciszkowego wezwania do miłosierdzia oceni c działania chrześcijan pod Lepanto?
  • Gość
   23.04.2017 16:13
   Galernik pod Lepanto spotkaly sie dwie wrogie armie a uchodzcy to ludzie,ktorzy uciekli przed wroga armia aby sie w obcym kraju schronic
  • Tedd
   23.04.2017 16:52
   U nas w parafii wikary chciał przyjąć uchodźców, ale proboszcz mu zabronił.
  • Gość
   24.04.2017 11:20
   Sprawiedliwość bez miłosierdzia jest okrucieństwem. Miłosierdzie bez sprawiedliwości jest matką wszelkiego rozpadu

   Św. Tomasz z Akwinu
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół