• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Jezus zawsze nam pomoże

  Jan Hlebowicz

  dodane 21.03.2013 15:08

  ‒ Chrystus może wkroczyć do piekła, w którym aktualnie się znajdujemy. Może chwycić nas za rękę i wydobyć z grobu ‒ mówił w czasie homilii ks. Krzysztof Borowski-Krać.

  Od 17 do 20 marca w Diecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Akademickiego „Na Czarnej” odbyły się rekolekcje wielkopostne dla studentów. Poprowadził je ks. Krzysztof Borowski-Krać.

  Kapłan opowiedział m.in. o Ikonie Zstąpienia do Otchłani, która wprowadza w tajemnicę zwycięstwa życia nad śmiercią. Malowidło opiera się na apokryficznej Ewangelii Nikodema, według której Chrystus zaraz po zmartwychwstaniu zstąpił do otchłani, skąd wyprowadził starotestamentowych sprawiedliwych i proroków, na czele z Adamem i Ewą.

  Centralną postacią ikony jest Jezus noszący na dłoniach i stopach ślady ukrzyżowania. Wstąpienie Chrystusa do piekieł to symbol nadziei, wyzwolenia oczekujących, solidarności Boga z losem śmiertelnego człowieka.

  ‒ Jezus ciągle poszukuje grzesznika. Zstępuje do piekła, w którym akurat się znajdujemy. Ma moc wyciągania nas z naszych zniewoleń, grzechów, niewierności. Wlewa w nasze serca nadzieję ‒ mówił ks. Borowski-Krać.

  Według rekolekcjonisty, kontemplując Ikonę Zstąpienia do Otchłani, powinniśmy modlić się o to, by nasze życie nie obracało się wokół strachu, który czujemy przed chorobami, niepowodzeniem w miłości czy utratą pracy. ‒ Jezus pomoże nam nawet w najbardziej dramatycznej sytuacji ‒ zapewnił duchowny.    

  Według ks. Krzysztofa, przypatrując się ikonie, możemy utożsamiać się z losem zmarłych, których główną przyczyną cierpienia jest utrata więzi z Bogiem. ‒ Wyobrażenia piekła jako całkowitego opuszczenia znajdują swoje odzwierciedlenie we współczesnej literaturze, w której zachował się rys biblijnej tradycji ‒ wyjaśnił ks. Borowski-Krać.

  ‒ Śmierć to samotność, do której nie może się przedostać miłość. Tą samotnością jest piekło. Tymczasem w Ikonie Zstąpienia do Otchłani możemy zauważyć, że Chrystus ‒ przechodząc przez bramę piekieł ‒ przeszedł także przez bramę samotności. Wstąpił w głębię naszego opuszczenia. Mimo to, człowiek może dobrowolnie zamknąć się na Boga. I właśnie to zamknięcie jest prawdziwym piekłem ‒ tłumaczył duchowny.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół