Nowy numer 13/2024 Archiwum

Polska zadaje szyku

- Losy polskich emigrantów to powód do dumy. Wielu z nich, mimo przeciwności losu, osiągnęło sukces, jest znanych na świecie - mówi Karolina Grabowicz-Matyjas, dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni.

Muzeum Emigracji po raz kolejny świętuje 2 maja Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Z tej okazji przygotowało wydarzenia kulturalne i edukacyjne pod hasłem „Polska zadaje szyku”. W ramach projektu prezentowane są sylwetki wybitnych polskich emigrantów, którzy w latach 20. i 30. XX wieku zdobyli uznanie i rozpoczęli międzynarodową karierę w dziedzinie filmu, sztuk wizualnych, projektowania, mody i muzyki. - Są wśród nich zarówno osobistości dobrze znane, jak i takie, które warto przypomnieć szerszej publiczności - wyjaśnia Karolina Grabowicz-Matyjas.

W gmachu Banku Polskiego i na placu Grunwaldzkim odbywają się wykłady, prezentacje i warsztaty artystyczno-edukacyjne poświęcone Poli Negri, gwieździe kina niemego, Janowi Kiepurze, „królowi tenorów”, Sarze Lipskiej, projektantce, artystce sztuk wizualnych, oraz Antoniemu Cierplikowskiemu, wielkiemu kreatorowi i styliście fryzur. - Wszystkie te cztery osoby, niezależnie od tego, gdzie żyły, zawsze z dumą mówiły o swoim pochodzeniu. Jan Kiepura, który podbił Broadway, kiedy przyjechał do Polski w lipcu 1939 r., wystąpił z koncertem na placu Grunwaldzkim w Gdyni. Całe swoje honorarium przekazał na fundusz obrony narodowej. To świadczyło o jego przywiązaniu do ojczyzny - opowiada Joanna Dąbrowska z Muzeum Emigracji.

Uczestnicy warsztatów mogą zobaczyć, jak tworzy się ścieżkę dźwiękową do filmów, dowiedzieć się, jak wyglądały fryzury w latach 20. i 30. ub. wieku, poznać modowe trendy tego okresu i wspólnie spróbować zaprojektować ubrania. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Dodatkową atrakcją 2 maja jest otwarcie niedostępnego na co dzień Banku Polskiego, jednego z najpiękniejszych zabytków Śródmieścia Gdyni. Zwiedzający wraz z przewodnikami odkrywają skarby ukryte we wnętrzu budynku - reprezentacyjne schody i monumentalną salę operacyjną w stylu art déco.

Uroczystości zwieńczy wieczorny plenerowy pokaz filmu niemego z 1918 r. „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów”, który po wielu latach został odnaleziony i przywrócony do świetności przez Filmotekę Narodową. Zagrała w nim Pola Negri. Pokazowi będzie towarzyszyła muzyka na żywo, skomponowana przez maestro Jerzego Maksymiuka i wykonana w Gdyni przez Wrocławską Orkiestrę Kameralną "Leopoldinum" pod dyrekcją kompozytora. Początek projekcji filmu o godz. 21.

- Muzeum Emigracji pragnie świętowanie Dnia Polonii i Polaków za Granicą na stałe wpisać w kalendarz wydarzeń kulturalnych Gdyni. Czerpiemy inspirację z nieprzeciętnych i fascynujących losów polskich emigrantów - zapewnia Karolina Grabowicz-Matyjas.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama