Nowy numer 13/2024 Archiwum

Nowi mieszkańcy akwarium

Skrzypłocze, brzytewniki, spider craby, przydacznie - słyszeliście o takich zwierzętach? Jeśli nie, to teraz możecie o nich nie tylko posłuchać lub poczytać, ale także zobaczyć je na żywo w gdyńskim akwarium.

Nowi lokatorzy, choć ich pobratymcy na co dzień mieszkają w ciepłych - karaibskich i azjatyckich - morzach, do Gdyni przyjechali z… hurtowni w Holandii. - Takie są procedury i takie jest źródło pozyskiwania wielu nowych okazów do europejskich akwariów i oceanariów - wyjaśnia Wiesław Zabawa z z sekcji akwarystyki gdyńskiej placówki. - Dzieje się tak dlatego, że na przykład skrzypłocze są gatunkiem ściśle chronionym i ich dostępność jest ograniczona. My mamy teraz 10 tych zwierząt. Są to dość duże, 30-centymetrowe okazy. Trzeba dodać, że jestesmy jedyną w Polsce placówka, która ma te zwierzęta w swojej hodowli.

Skrzypłocz to żywy przykład tego jak wyglądały zwierzęta 350 milionów lat temu. Bardzo podobne do niego formy znajduje się w osadach pochodzących z Syluru. Ponieważ w jego krwi zamiast hemoglobiny znajduje się hemocyjanina, krew skrzypłocza jest niebieska. Poza kolorem również właściwości skrzypłoczowej krwi są nietuzinkowe - działa bakteriobójczo. Testy z niej służą na przykład do sprawdzania jałowości sond kosmicznych. Mówi się, że angielska nazwa skrzypłoczy atlantic horseshoe crab odnosi się do wyglądu ciała tego zwierzęcia. Nowi mieszkańcy akwarium  

Z kolei mieszkające w wodach rafy koralowej brzytewniki swoją nazwę zawdzięczają ułożonym wzdłuż linii brzucha płytkom kostnym. Poruszają się pływając pionowo, głową w dół. Gdy wyczują zagrożenie ustawiają się ostrą krawędzią brzucha w kierunku napastnika.

- A spider craby sa bardzo podobne do pająków - mówi Wiesław Zabawa. -  Mają pięć par odnóży, a nie sześć jak pająki, ale ich wygląd jest łudząco podobny. W sezonie migracyjnym potrafią przejść nawet ponad 150 kilometrów po dnie Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego.

Zupełnie osiadły tryb życia prowadzi przydacznia, której ubarwienie zależy od tego, jakiego koloru jednokomórkowe glony ją zamieszkują. Kiedy do Przydacznia   Przydacznia
Akwarium Gdyńskie
muszli małża dostanie się ziarenko piasku, koncentruje się wokół niego masa perłowa tworząc perłę. Niestety, perły tworzone przez zwierzęta z tej rodziny nie mają wartości handlowej.

Wszystkie zwierzęta - i wiele innych niezwykłych gatunków morskich - można zobaczyć w Akwarium, które czynne jest codziennie do godz. 19.00.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama