• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Wejherowskie Wniebowstąpienie

  ks. Rafał Starkowicz

  dodane 13.05.2013 14:00

  - Trzeba mówić o prawdzie nieba. Nie ulegajmy jednak jakimś jego mitycznym obrazom, lansowanym przez ateistyczne ideologie - mówił podczas homilii na kalwaryjskich wzgórzach bp Andrzej Dziuba, ordynariusz łowicki.

  Eucharystia, odprawiona w niedzielę Wniebowstąpienia Pańskiego, zgromadziła przed kościołem Trzech Krzyży na wejherowskiej Kalwarii tysiące ludzi. Przeszli oni w eucharystycznej procesji z kościoła klasztornego, gdzie uprzednio poświęcono i odsłonięto tablicę z kaszubską wersją hymnu Magnificat. Uroczystościom przewodniczył bp łowicki Andrzej Dziuba.

  Na odpust Wniebowstąpienia od trzech i pół wieku pielgrzymują mieszkańcy południowej części Kaszub. Najstarsza, bo już 345. pielgrzymka, przybyła na wejherowskie wzgórza z Oliwy. Najdłuższą, osiemdziesięciokilometrową trasę musieli natomiast przebyć pielgrzymi z Kościerzyny. Na uroczystości obecne były także delegacje samorządowe z Krzysztofem Hildebrandtem, prezydentem Wejherowa na czele. W Eucharystii uczestniczyli też przedstawiciele Zakonu Rycerskiego Bożego Grobu. Wśród nich obecny był krajowy zwierzchnik Zakonu, kmdr Karol Szlenkier.

  Bp Andrzej Dziuba w homilii wskazywał na piękno, jakim obdarzony jest człowiek. – Można podać wiele ideologii, które zdają się sugerować, że człowiek to tak jak każde inne stworzenie, kończy swe życie z chwilą śmierci – mówił hierarcha. – Musimy odczytać wielkość i piękno człowieka, tego, który żyje na ziemi, ale jest stworzony przez Boga na Jego obraz i podobieństwo – podkreślał. Wezwał także do tego, by we współczesnym świecie dowartościować rolę rodziny.– Kochajmy rodziny i czyńmy wszystko, byśmy stali się fundamentem nowych rodzin, które w kolejnych pokoleniach pójdą przez ziemię i będą zwiastować orędzie Jezusa Chrystusa – mówił. – Szanujmy kobiecość i męskość. To jest niezwykle ważny Boży dar. Bo płci nie można grać jako roli. Płeć jest faktem, mimo czasem przeżywanych osobistych dramatów – dodał biskup.

  Na zakończenie uroczystości odbyło się pożegnanie pielgrzymek powracających do swoich miejscowości. Towarzyszył mu specyficzny dla duchowości Kaszub gest tzw. pokłonu feretronów.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół