• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Święto miłośników żaglowców

  Jan Hlebowicz

  dodane 05.07.2013 10:28

  - To wydarzenie, które przypomina gdańszczanom o bogatych morskich tradycjach i żeglarskim dziedzictwie miasta - mówi Zuzanna Mojska z Biura Prasowego Baltic Sail.

  W Gdańsku 4 lipca rozpoczęło się wielkie żeglarskie święto - zlot żaglowców Baltic Sail. W nadmotławskim mieście zagościło wiele ciekawych jednostek pływających. Wśród nich znalazł się m.in. "STS Kruzenshtern", czteromasztowiec, jeden z trzech największych żaglowców świata. Statek liczy 100 metrów długości i ma prawie 4 tys. metrów kwadratowych powierzchni ożaglowania.

  "Kruzenshtern" zacumował przy nabrzeżu Kapitanatu Portu przy ul. Przemysłowej 4. Jest dostępny dla wszystkich zwiedzających, podobnie jak pokłady żaglowców zacumowanych przy Targu Rybnym. Codziennie kilkanaście jednostek z Polski i z zagranicy wypływa na wody Zatoki Gdańskiej. Pierwsze rejsy rozpoczynają się o godzinie 9.00, a ostatnie o 17.00. Każdy trwa około czterech godzin.

  Drugą największą atrakcją zlotu po "Kruzenshternie" jest holenderski trójmasztowiec "Minerva", który zabiera na pokład jednorazowo 120 osób. - Każdy rejs na pokładzie "Minervy" to prawdziwa żeglarska przygoda. Pasażerowie mają okazję przekonać się jak wygląda codziennie życie na pokładzie trójmasztowca - zapraszani są do zwiedzania, stawiania i taklowania żagli, asystowania przy pracach załogi - informuje Zuzanna Mojska.

  Piątek to dzień otwarty na niedawno odrestaurowanym "Generale Zaruskim". W programie konkursy z nagrodami: przeciąganie liny, rzut cumą na odległość, znajomość węzłów żeglarskich czy buchtowanie liny na czas. Nagrodami będą m.in. pamiątkowe koszulki z podniesienia bandery i haftowane emblematy mundurowe, a nagrodą główną jest pięć dwuosobowych biletów na udział w niedzielnej paradzie na Motławie na pokładzie "STS Generał Zaruski".

  Do stałych elementów Baltic Sail należą także: Festiwal Szanty pod Żurawiem, regaty Nord Cup, wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna oraz parada żaglowców na Motławie. Ponadto tegoroczną edycję wzbogacają rekonstrukcje historyczne m.in. bitwa morska z udziałem żaglowców oraz grup rekonstruktorów z Gdańska (Garnizon Gdańsk) i z Rosji, Estonii, Szwecji, Łotwy. Więcej na ten temat TUTAJ.

  Gościem honorowym i komandorem gdańskiego zlotu od 2009 roku jest Mistrz Olimpijski Mateusz Kusznierewicz.

  Dokładny program wydarzenia na stronie organizatorów: www.balticsail.pl.

  Więcej na temat Baltic Sail w 28. numerze "Gościa Niedzielnego".

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół