• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Święto Kaszubów

  ks. Rafał Starkowicz

  dodane 12.07.2013 20:30

  – W tej chwili mamy takie czasy, że możemy manifestować swoją kulturę i mówić w swoim języku. Nikt nas z tego powodu nie wytyka palcami ani nie robi nam przykrości – mówi Andrzej, który na zjazd Kaszubów przybył z Bytowa.

  Tysiące Kaszubów mieszkających w Polsce i za granicą przybyły w sobotę 6 lipca na tegoroczny jubileuszowy zjazd. O godz. 9.30 na dworzec we Władysławowie, które było w tym roku gospodarzem spotkania, wjechał pociąg "Transcassubia" wiozący uczestników imprezy. W czasie przemarszu spod dworca PKP do kościoła Wniebowzięcia NMP przy Alei Gwiazd, pod pomnikiem Antoniego Abrahama, odsłonięto tablicę pamiątkową. Uroczystej Eucharystii odprawionej o godzinie 11.00 w kościele Chrystusowców przewodniczył abp senior Tadeusz Gocłowski. Udział w Mszy św. wzięli także prezydent Bronisław Komorowski, Kazimierz Plocke, minister rolnictwa oraz Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewnili śpiewacy połączonych zespołów Rady Chórów Kaszubskich.

  O godz. 13.00 na ogromnej scenie przy Alei Gwiazd Sportu nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy, podczas którego Bronisław Komorowski otrzymał od Łukasza Grzędzickiego, Prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, prezent w postaci czapki-szyprówki. Prezydent Komorowski natomiast wręczył Prezesowi Grzędzickiemu kopię odpisu petycji społeczności kaszubskiej z października 1919 roku przekazanej osobiście przez delegatów Kaszubów Naczelnikowi Państwa Józefowi Piłsudskiemu.

  Po oficjalnym otwarciu na scenie rozpoczęły się występy muzyczne i taneczne kaszubskich artystów. Wśród wielu atrakcji organizatorzy przygotowali turniej tradycyjnej, karcianej gry w "Baśkę" na terenie Ośrodka Przygotowań Olimpijskich "Cetniewo". Poza tym wśród wielu stoisk rozstawionych wzdłuż Alei Gwiazd Sportu można było skosztować lokalnych smakołyków, zakupić wytwory rękodzieła i książki o tematyce regionalnej, posłuchać ulicznych występów oraz zażyć tabaki.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół