• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • W Sercu Matki

  ks. Rafał Starkowicz

  dodane 16.08.2013 23:50

  - Jakże wiele znaków obecności Maryi na polskiej ziemi, w tradycji, historii, kulturze. Jakże wiele duchowej pewności w sercach obywateli naszej ojczyzny, że "Matka Boska Częstochowska, ubrana perłami, cała w złocie i brylantach modli się za nami" - mówił 15 sierpnia, podczas homilii w bazylice Mariackiej, abp Sławoj Leszek Głódź.

  Odpustową Eucharystię w bazylice Mariackiej metropolita sprawował wraz z dwudziestoma kapłanami. Na uroczystość przybyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, a także świata nauki, kultury i życia politycznego Wybrzeża. Metropolita przypomniał w homilii znaczenie przeżywanej uroczystości oraz powinności, jakie wynikają z wyznawanej wiary. Wiele miejsca poświęcił także roli Matki Najświętszej w życiu duchowym polskiego narodu. - Sierpień, miesiąc, kiedy oddajmy cześć Maryi, to czas pielgrzymek. Przemierzają polską ziemię. Zdążają do maryjnych sanktuariów. Szczególnie na Jasną Górę, tam, gdzie bije serce narodu w sercu Matki. Pielgrzymka to czas swoistego dotykania wiary, zanurzania się w niej, uświadamiania sobie, że centralne miejsce w naszym życiu winien zajmować Bóg - mówił metropolita. Arcybiskup odniósł się też do trudności, jakich doświadcza młode pokolenie Polaków. - Jakże boli przekreślenie młodzieńczych aspiracji, ambicji, planów, zepchnięcie na margines życia. Bezrobocie to jedno z zagrożeń, które stają się bolesnym znakiem naszego czasu - ubolewał.

  W słowie metropolity nie zabrakło także podkreślenia faktów z historii naszej ojczyzny, które sprawiły, że liturgiczna uroczystość Wniebowzięcia stała się świętem o charakterze państwowym. - Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wiąże się z innym świętem, obchodzonym w wymiarze naszej narodowej wspólnoty Świętem Żołnierza. Święto Żołnierza wyrosło z chwały sierpnia 1920 roku. Z tamtego epokowego zwycięstwa nad Armią Czerwoną, z dziejowego starcia królestwa Chrystusa, do którego Polska od czasów swego chrztu należy. Ileż razy stawał ten żołnierz w obronie domowych progów i ojczystych ołtarzy! - podkreślał hierarcha.

  Już po Mszy św. metropolita otworzył wystawę poświęconą śp. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu oraz złożył wieniec pod znajdującym się w bazylice Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół