• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Śpiewem chwalili Boga

  Jan Hlebowicz

  dodane 28.08.2013 11:06

  - Muzyka jest szczególnym sposobem modlitwy - mówił abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

  W kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Jastarni 27 sierpnia zakończyła się 14. edycja Metropolitalnego Festiwalu Piosenki Religijnej. Uroczystej Mszy św. przewodniczył arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

  - Muzyka wzbudza zachwyt serca i duszy. I jak często mówią artyści, dając świadectwo o swojej wierze, może prowadzić do zbawienia (...). Przez muzykę i śpiew wzmacniana jest nasza wiara, a także krzewiona chrześcijańska kultura - powiedział metropolita gdański.

  Arcybiskup mówiąc do uczestników festiwalu odwołał się również do słów papieża Franciszka. - Ojciec święty w czasie Światowych Dni Młodzieży zachęcał ludzi młodych, by opierali się kulturze tymczasowości. Moi drodzy, wasza więź ze Słowem Bożym wyrażona w pieśni i muzyce, jest budowaniem kultury trwałej (...). To są fundamenty budowy na skale, a wy jesteście solą ziemi i światłem świata. Piosenka religijna pomaga w kontakcie z Bogiem, a także w wydobywaniu piękna i dobra.

  Po Eucharystii odbył się koncert finałowy i wręczenie nagród. Do festiwalu zgłosiło się 21 chórów. Wśród nich były dwa zespoły zagraniczne.

  Nagrodę główną w wysokości 2,5 tys. zł oraz statuetkę "Magnificat" za liturgiczną piosenkę religijną otrzymał zespół "Jordan" z Gdańska. Nagroda specjalna za kompozycję i wykonawstwo piosenki poświęconej św. Franciszkowi w wysokości 2 tys. złotych trafiła do chóru "Talitha cum" ze Zbierska.  Z kolei zespół "Śpiewajmy Panu" z Bydgoszczy najlepiej wykonał maryjną piosenkę religijną. W nagrodę otrzymał 2 tys. złotych. Za piosenkę estradową zespół "Aspersja" z Ludzina otrzymał nagrodę w wysokości 1.5 tys. złotych. Dwie równorzędne nagrody za pieśń regionalną i "a capella" po 750 zł trafiły do zespołów "Grodzieńskie Słowiki" oraz "Debemus Cantare" z Gdańska. Wyróżnienia honorowe otrzymały zespoły "Agape Żukowo", "Arifex" z Biłgoraja, "Cztery razy w roku" z Żarnowca oraz "Wniebowzięci" z Gdyni.

  Nagrody ufundowali arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego oraz Stowarzyszenie Miłośników Gminy Jastarnia i Rozwoju Turystyki "Półwysep".

  Tegorocznym hasłem festiwalu było "Kościół naszym domem, szkołą, idącym za Ojczyzną". - Kościół jest naszym domem, a my jesteśmy jego solą. Sól daje nam smak domu, za który bierzemy współodpowiedzialność, za swoją rodzinę, swój region i swoją Ojczyznę. W domu powinniśmy mieć swoje miejsce, w którym jest miłość - mówią organizatorzy.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół