• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • "Zbawienie dokonuje się tylko w Kościele"

  Jan Hlebowicz

  dodane 30.09.2013 00:18

  - Część osób twierdzi, że wierzy w Boga, ale nie w Kościół i kapłanów. Tymczasem nasze zbawienie może dokonać się tylko w Kościele - powiedział w homilii arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

  Kościół pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Gdańsku 29 września przeżywał odpust parafialny. W czasie uroczystej Mszy św. abp Sławoj Leszek Głódź podpisał akt erekcyjny świątyni. Metropolita gdański poświęcił również mury budującego się kościoła oraz marmurową tablicę upamiętniającą wmurowanie kamienia węgielnego.

  Na początku homilii arcybiskup przypomniał o znaczeniu Chrztu Świętego. - Chrzest oznacza włączenie w winny krzew, owczarnię Chrystusową, ciało mistyczne Jezusa, gdzie dokonuje się nasze zbawienie - mówił metropolita gdański.

  - A czym jest Kościół? - kontynuował abp Głódź. - Papież Franciszek wyraźnie mówi, że Kościół to matka i poza nim nie ma zbawienia. Kościół kocha, prowadzi swoje dzieci z wielką czułością tak, by nie pobłądziły.

  Następnie arcybiskup nawiązał do budującego się kościoła pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus. - W tej świątyni będziemy żyć słowem Bożym, Eucharystią, tu będzie się dokonywało nasze pojednanie z Bogiem (...). Dlatego budowane są kościoły - mniejsze, większe, udane i nieudane architektoniczne. Dziękujmy Bogu, że powstają one wśród codzienności, gdzie jest miejsce na profanum, ale i sacrum.  

  Po słowach metropolity gdańskiego parafianie mogli ucałować relikwie patronki świątyni. Następnie z okazji odpustu parafialnego odbył się festyn oraz loteria fantowa. Na wszystkich chętnych czekała smaczna grochówka. W ramach festynu wystąpił zespół muzyczny ks. Zygmunta Słomskiego.

  Parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Gdańsku została erygowana dekretem arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego 15 lipca 2002 r. Tymczasowa kaplica powstała w ciągu pięciu tygodni. Poświęcił ją śp. bp Zygmunt Pawłowicz. Starania o pozyskanie i kupienie działki od Skarbu Państwa pod budowę domu parafialnego i świątyni trwały 5 lat. 30 września 2007 r. bp Pawłowicz poświęcił teren pod budowę kościoła oraz krzyż stojący przed domem parafialnym. W październiku 2009 r. został zatwierdzony projekt koncepcyjny nowej świątyni. Architektem i konstruktorem kościoła jest dr Jacek Sokołowski, a kierownikiem budowy Edward Szpara. 19 maja 2010 r. rozpoczęła się budowa świątyni. Od maja 2013 r. w każdą niedzielę i w święta w nowym kościele sprawowana jest Eucharystia. Proboszczem kościoła jest ks. Andrzej Bemowski.

  Więcej na ten temat w 40. numerze "Gościa Niedzielnego".

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół