• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Tu ludzie przychodzą nie tylko na modlitwę

  ks. Rafał Starkowicz

  dodane 01.10.2013 22:04

  - Stała spowiedź i adoracja wieczysta sprawiają, że miejsce to odwiedza codziennie od 500 do 1000 osób - mówił abp Sławoj Leszek Głódź podczas jubileuszowej Eucharystii w kościele św. Józefa w Gdańsku.

  W sobotę, 28 września rozpoczęły się obchody jubileuszu 50-lecia ustanowienia kaplicy wieczystej adoracji przy kościele św. Józefa w Gdańsku. Uroczystości zgromadziły rzesze kapłanów i wiernych świeckich. - W Kościele i przez Kościół dokonuje się nasze uświęcenie i zbawienie. Bez Kościoła nie ma uświęcenia - mówił podczas Mszy św. abp Sławoj Leszek Głódź. - Stała spowiedź i adoracja wieczysta sprawiają, że miejsce to odwiedza codziennie od 500 do 1000 osób - mówił do wiernych. - To świadczy o tym, że jest ono w Gdańsku potrzebne. Tutaj ludzie przychodzą nie tylko na modlitwę. Często przynoszą tu swoje życiowe dramaty - podkreślał.

  Hierarcha w swoim słowie przypomniał losy starej, zbudowanej jeszcze przez karmelitów świątyni. Po wojnie posługę w koście rektorskim pw. św. Józefa rozpoczęli ojcowie oblaci. - Jubileusz to czas, aby uświadomić sobie dobro, które płynie z dokonujących się tu dzieł Bożych. Aby dziękować także księżom oblatom za ich ofiarną pracę - podkreślał. - Zawierzamy Bogu wszystkich, którzy tutaj spotykają dobrego, miłosiernego Ojca. Niech to miejsce i posługa sakramentalna służy wiernym. Niech staje się miejscem modlitwy, pogłębienia wiary i pobożności.

  Po uroczystej Eucharystii metropolita poświęcił w kaplicy wieczystej adoracji nowy konfesjonał, wykonany w stylu nawiązującym do barokowego ołtarza najświętszego sakramentu.

  Później wszyscy wierni zostali zaproszeni na sesję naukową, podczas której prelegenci poruszali tematy związane z przeżywaniem sakramentu pokuty. Spotkanie było też okazją do rozważań nt. problemów, jakich doświadczają ludzie we współczesnym społeczeństwie, dotyczących m.in. możliwości rozgrzeszenia osób zaangażowanych w procedurę in vitro.

  Na zakończenie, o godz. 14.30 odbył się koncert muzyki religijnej i patriotycznej w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry z Iławy pod dyrekcją kapelmistrza Bogdana Olkowskiego.

  «« | « | 1 | » | »»
  Jubileusz 50-lecia kaplicy wieczystej adoracji

  Jubileusz 50-lecia kaplicy wieczystej adoracji

  WIARA.PL DODANE 03.10.2013

  W sobotę, 28 września rozpoczęły się obchody jubileuszu 50-lecia ustanowienia kaplicy wieczystej adoracji przy kościele św. Józefa w Gdańsku. Uroczystości zgromadziły rzesze kapłanów i wiernych świeckich. Jubileuszową Eucharystię sprawował abp Sławoj Leszek Głódź. Po Mszy św. metropolita poświęcił w kaplicy wieczystej adoracji nowy konfesjonał. - Spraw Panie, aby Ci, którzy będą z niego korzystali, odchodzili usprawiedliwieni i uwolnieni od swoich słabości oraz doznali oczyszczenia we Krwi Baranka - modlił się arcybiskup. Konfesjonał swoim stylem nawiązuje do barokowych ołtarzy znajdujących się w kaplicy. Autorem dzieła jest znany gdański rzeźbiarz, pan Stanisław Wyrostek, specjalizujący się przede wszystkim w rekonstrukcji wyposażenia zabytkowych obiektów. Jest on twórcą m.in. ołtarza adoracji Najświętszego Sakramentu znajdującego się w tejże kaplicy, ołtarza głównego w kościele św. Ap. Piotra i Pawła w Gdańsku oraz wielu dzieł w gdańskim Dworze Artusa. Prace stolarskie przy budowie konfesjonału wykonał pan Mieczysław Grzymała ze Straszyna. W kosztach robót konserwatorskich i rekonstrukcyjnych podejmowanych w kościele św. Józefa partycypują Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz gdański Urząd Miasta. Ks. Tomasz Ewertowski OMI, rektor kościoła, w podziękowaniach podkreślał też ofiarność związanych z oblatami i ich świątynią wiernych. Uroczystości nie przerwały trwającej w kościele św. Józefa stałej spowiedzi. Wierni mogli w czasie obchodów jubileuszu skorzystać z sakramentu pokuty w kościele, gdzie przeniesiony został stary, mający ponad 40 lat, dobrze znany wiernym diecezji konfesjonał. Fot. ks. Rafał Starkowicz /GN​  
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół