• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Patriotyczny rap

  Jan Hlebowicz

  dodane 10.11.2013 11:42

  Tadeusz "Tadek" Polkowski nagrał pierwszą w Polsce płytę z patriotycznym rapem.

  W kinie "Neptun" 9 listopada odbył się koncert rapera Tadeusza "Tadka" Polkowskiego pt. "Niewygodna prawda", którego tematyką były narodowa historia i tożsamość. Autor opowiadał o polskich bohaterach, m.in. żołnierzach AK czy podziemia antykomunistycznego - Witoldzie Pileckim, Auguście Emilu Fieldorfie "Nilu" czy Danucie Siedzikównie "Ince". - To, co każe ją wymieniać jednym tchem w kanonie największych polskich bohaterów tamtego okresu, to nie osiągnięcia militarne, ale zachowanie w chwili ostatecznej próby. W momencie, gdy padło hasło: "Po zdrajcach ojczyzny, ognia!", ona krzyknęła jeszcze: "Niech żyje Polska!". Gdy okazało się, że żadna z kul jej nie trafiła, zawołała: "Niech żyje Łupaszko!" - opowiadał o "Ince" raper.

  Tadeusz Polkowski jest synem Jana Polkowskiego, poety i opozycjonisty internowanego w okresie stanu wojennego. Muzyk znany jest z wieloletnich występów w zespole hiphopowym Firma, którego był współzałożycielem. Od 2011 r. prowadzi również solową działalność artystyczną, której owocem jest album "Niewygodna prawda". - Polaków często różne siły, różni ludzie, różne instytucje próbują uczyć wstydu. Natomiast inspiracją do powstania płyty była polska historia, która charakteryzuje się niezwykłym zasobem dumnych kart - wyjaśnił raper.

  "Tadek" współpracuje z Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Brał udział w koncertach o tematyce patriotycznej, m.in. w hołdzie żołnierzom wyklętym. Od 2012 roku organizuje akcję "Rodacy Bohaterom", która pomaga rodzinom polskich kombatantów zamieszkałych na Kresach, poza granicami Polski. Wraz z oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie i Centrum Kultury "Rotunda" zorganizował koncert pt. "Tajne komplety", który stanowił połączenie muzyki hiphopowej i treści z zakresu historii Polski.

  Na 2014 rok "Tadek" zapowiada serię koncertów z chórem i orkiestrą symfoniczną, którym towarzyszyć będzie szereg imprez poświęconych Akcji "Burza". - Póki co, brakuje nam budżetu. Szukamy partnerów, którzy zechcą wesprzeć ten projekt - informuje raper.

  Koncert "Tadka", zorganizowany przez ZHR Gdańsk oraz Stowarzyszenie "SUM", odbył się w ramach przygotowań do obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół