• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Piłsudski powrócił do Gdyni

  ks. Rafał Starkowicz /GN

  dodane 12.11.2013 17:11

  - Naród, żeby żyć w prawdzie o sobie, musi wiedzieć skąd przychodzi. Potrzebuje także czytelnych i klarownych znaków pamięci - mówił w homilii Abp Sławoj Leszek Głódź.

  Uroczysta Msza św. odprawiona w kościele NMP w Gdyni 10 listopada, poprzedziła odsłonięcie i poświęcenie pomnika Józefa Piłsudskiego. Przewodniczył jej abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. W świątyni licznie zgromadzili się mieszkańcy Gdyni, przedstawiciele wojska i służb mundurowych, delegacje władz samorządowych.

  - Nigdy nie dość refleksji nad drogami Narodu ku Niepodległej: drogami walki, myśli, modlitwy, pracy... - przypominał metropolita. -Święto Niepodległości uświadamia nam wielką ofiarę i daninę krwi wylaną przez pokolenia Polaków dla odzyskania wolnej i suwerennej Ojczyzny. Wspominamy ich, modlimy się za nich, aby dane im było cieszyć się ojczyzną niebieską. Miłość Ojczyzny to najpierw pamięć, pamięć o tych wszystkich, którym tak wiele zawdzięczamy - podkreślał. - Gromadzi nas dzisiaj modlitwa z odsłonięciem i poświęceniem pomnika Marszałka Piłsudskiego, który mówił, że ʺTen, kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłościʺ - przypominał słowa Marszałka hierarcha.

  Po Mszy św. zgromadzeni udali się na plac obok Urzędu Miasta. W uroczystym przemarszu ul. Świętojańską wzięła udział Orkiestra Marynarki Wojennej oraz Kompania Reprezentacyjna. Tam, u stóp pomnika, w imieniu Związku Piłsudczyków, z inicjatywy którego stanął monument, powitał przybyłych płk zw. Julian Aleksander Michaś, prezes zarządu Okręgu Pomorskiego Związku. - Pomnik powstał w prawdziwie gdyńskim tempie - podkreślał gen. zw. Stanisław Władysław Śliwa, prezes Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków. - Stawianie pomników Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu jest wyrazem wielkiego szacunku dla przeszłości i wyrazem wielkiej miłości do Ojczyzny. Niech ten pomnik skupia wokół siebie wszystkie środowiska, dla których ważne jest dobro umiłowanej Ojczyzny – podkreślał. Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, podkreślał symboliczny wymiar odsłonięcia monumentu. - Józef Piłsudski to postać, która dla pokoleń Polaków przypominała drogę Polski do wolności. My tu w Gdyni pamiętamy, że wolna Polska to także jedna z dróg, która wiodła Polaków nad Morze - podkreślał. - To wolność sprawiła, że Gdynia powstała. Józef Piłsudski to bohater walki o wolność, ale także bohater zagospodarowania tej wolności. Chcemy dzisiaj, by ta postać przypominała o tym, że mamy szczególny dług pamięci wobec wielkich Polaków, którzy sprawili, że możemy żyć w wolnym kraju. Ale także o tym, że każdego dnia zagospodarowując wolność i niepodległość spłacamy dług poprzednim pokoleniom - zaznaczał.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół