• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Dzieci na drodze

  Jan Hlebowicz

  dodane 13.11.2013 19:32

  - Według statystyk, co roku na polskich drogach ginie kilkaset dzieci. Dlatego w Gdańsku od paru lat przekazujemy przedszkolom oraz szkołom podstawowym zestawy edukacyjne, które pomagają najmłodszym zrozumieć zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego - mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

  W Sali Pucharowej na stadionie PGE Arena 13 listopada kilkadziesiąt gdańskich szkół i przedszkoli rozpoczęło uczestnictwo w programie "Drogowy Rajd Edukacyjny".

  Rajd przygotowuje dzieci w wieku 4-7 lat do samodzielności w ruchu drogowym. Program opiera się na koncepcji active learning, czyli zapamiętywaniu sytuacji, zdarzeń i zachowań, do jakich dochodzi podczas ćwiczeń symulacyjnych oraz zabawy. Rajd wprowadza najmłodsze dzieci w świat ruchu drogowego ze szczególnym naciskiem na ich bezpieczeństwo, różnorodność sposobów przemieszczania oraz ról jakie pełnią np. pieszy, pasażer, rowerzysta czy kierowca.

  Program dzieli się na 8 etapów, w dwóch rundach - jesiennej i wiosennej. Każdy z nich skupia się na wybranym temacie m.in. jeździe na rowerze, znakach drogowych czy używaniu kamizelek odblaskowych. Poszczególne zestawy zadań, ćwiczeń i pomocy edukacyjnych są sukcesywnie przekazywane w okresie od września do czerwca placówkom oświatowym. Docelowo w "Drogowym Rajdzie Edukacyjnym" uczestniczyć mają wszystkie gdańskie przedszkola publiczne i niepubliczne (łącznie ok. 90) oraz część szkół podstawowych (10).

  W czasie spotkania Paweł Adamowicz wręczył dzieciom specjalne karty uczestnictwa w programie oraz zestawy do nauki bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym tzw. Autochodziki. Zestaw składa się z ponad 100 elementów. Są to m.in.: autka, znaki drogowe, sygnalizatory, słupki, zebry i strzałki.

  Następnie dzieci wzięły udział w zabawach i grach edukacyjnych pozwalających zrozumieć zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego. W ćwiczeniach uczestniczyli także gdańscy policjanci i strażnicy miejscy.

  - Polska zajmuje drugie miejsce w Europie pod względem liczby ofiar śmiertelnych wśród dzieci uczestniczących w wypadkach - podkreśla Agnieszka Solecka, kierownik Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej w Gdańsku. - "Drogowy Rajd Edukacyjny" poprzez zabawę daje możliwość przyswojenia ważnej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa na drodze. Jest to najskuteczniejszy sposób na budowanie właściwych nawyków wśród najmłodszych - dodaje.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół