• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Gdańszczanin pomoże ofiarom tajfunu

  Dariusz Olejniczak

  dodane 20.11.2013 17:52

  12 milionów ludzi ucierpiało w wyniku tajfunu Haiyan, który przeszedł przez Filipiny. Rząd tego kraju zwrócił się do społeczności międzynarodowej o pilną pomoc humanitarną oraz ekspercką. Starszy kapitan Tomasz Czyż z Komendy Miejskiej PSP w Gdańsku będzie na miejscu koordynował działania krajów Unii w zakresie ochrony miejscowej ludności.

  Gdańszczanin wszedł w skład pięcioosobowego, międzynarodowego zespołu ochrony, a do jego zadań będzie należała koordynacja operacji prowadzonych przez kraje członkowskie w ścisłej współpracy z podmiotami pomocy humanitarnej na miejscu zdarzenia, a także zapewnienie aktualnych informacji dotyczących sytuacji na miejscu dla Unijnego Centrum Koordynacji. Prawdopodobnie będzie również koordynował działania ratownicze, bo na miejscu katastrofy wciąż znajdowani są ludzie, którzy nie zginęli w wyniku kataklizmu i którym można pomóc.

  St. kpt. Tomasz Czyż ma 35 lat i jest już doświadczonym ekspertem w tego rodzaju działaniach. Brał udział m.in. w akcjach ratowniczych w Pakistanie - w 2005 r. po trzęsieniu ziemi i w 2011 r. po powodzi. Był również w grupie polskich strażaków, którzy polecieli na Haiti po trzęsieniu ziemi w 2010 r. Pełni też funkcję zastępcy dowódcy specjalistycznej grupy poszukiwawczo-ratowniczej PSP w Gdańsku.

  Tajfun Haiyan nawiedził Filipiny 8 listopada. Nieprzerwanie trwa pomoc dla mieszkańców tego kraju, w którą włączyła się m.in. Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Wszyscy chcący przekazać pomoc finansową, mogą to uczynić dokonując wpłaty na konto z dopiskiem "pomoc dla Filipin".

  Dobrowolne ofiary można wpłacać na konto:

  CARITAS Archidiecezji Gdańskiej Bank Millennium S.A.
  18 1160 2202 0000 0001 0993 9504  z dopiskiem "Pomoc dla Filipin"

  lub bezpośrednio w kasie w Centrali Diecezjalnej Caritas - al. Niepodległości 778,  81-805 Sopot; pon.- pt.: 8.00-16.00.

  Działania Caritas Polska można także wesprzeć, wysyłając SMS charytatywny na numer 72052 z hasłem: POMAGAM.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół