• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Trójmiejscy Samarytanie

  dodane 10.12.2013 10:58

  - Wolontariusze nie szukają poklasku, nie działają na pokaz, nie muszą być nagradzani. To ich bezinteresowne działanie zasługuje na uwagę i wyróżnienie, ponieważ może stać się inspiracją dla innych - podkreśla ks. Janusz Steć, dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

  Z okazji obchodów Światowego Dnia Wolontariatu w auli Jana Pawła II w Oliwie 9 grudnia odbyła się gala Caritas Archidiecezji Gdańskiej. W jej trakcie zostały wręczone nagrody "Samarytanin roku 2013".

  Jedną z laureatek została Angelika Umińska, wolontariusz Młodzieżowej Placówki Wychowawczej w Sopocie. - Angelika to osoba, która mimo studiów i pracy, codziennie poświęca swój czas i zdolności podopiecznym placówki. Jest bardzo oddana temu, co robi. Potrafi pociągnąć za sobą młodych ludzi, motywować ich do pozytywnego działania - mówi o wyróżnionej ks. Piotr Brzozowski, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Zadaniem placówki wychowawczej jest otoczenie opieką dzieci i młodzieży dotkniętych trudnościami wychowawczymi i szkolnymi. Stanowi ona dla nich alternatywę pozwalającą pożytecznie spędzać czas wolny - zamiast marnować go na ulicy, czy w patogennych środowiskach.  

  Statuetka "Samarytanin roku 2013" powędrowała również w ręce Dariusza Chełmińskiego, organizatora i współtwórcy wielu akcji Caritas na terenie archidiecezji gdańskiej. - Ta nagroda jest dla mnie wielkim wyróżnieniem i zupełnym zaskoczeniem. Chcę podkreślić, że nie działam w pojedynkę, pomagają mi inni wolontariusze - mówi "Gościowi Niedzielnemu" laureat. - Dobrze jest wspierać tych, którzy tego naprawdę potrzebują. Tak jak zauważył Jan Paweł II: "człowiek jest wielki nie przez to, co ma, lecz przez to, czym się dzieli". Ja dzielę się tym, co otrzymałem od Pana Boga - uzupełnia wolontariusz.

  Nagrodę "Samarytanina roku 2013" kapituła przyznała również Szkolnemu Kołu Caritas z Gimnazjum nr 8 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku oraz Parafialnemu Zespołowi Caritas z kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego w Gdyni. Wyróżnienie specjalne za "wspieranie Centrum Pomocowego Caritas im. Jana Pawła II w Gdańsku", otrzymała rodzina państwa Michalskich. Nagrody wręczali m.in. Ewa Kamińska, wiceprezydent Gdańska, Hanna Zych-Cisoń, wicemarszałek województwa pomorskiego oraz ks. Grzegorz Świst, kanclerz kurii. Galę uświetnił koncert zespołu Raz Dwa Trzy.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół