- Dziewictwo jest stanem całego człowieka, nie tylko ciała, ale i duszy oraz ducha. Jest to obrazem Kościoła jako oblubienicy, którą zaślubił Jezus Chrystus - mówił abp Sławoj Leszek Głódź.
Przeżywana w niedzielę 8 grudnia uroczystość Niepokalanego poczęcia NMP w kościele św. Jerzego w Sopocie zbiegła się z wyjątkowym wydarzeniem. Podczas sumy parafialnej trzy kobiety złożyły tam swój ślub czystości. Przewodniczący Eucharystii metropolita Sławoj Leszek Głódź dokonał obrzędu ich konsekracji. Wraz z nim Mszę św. koncelebrowali przedstawiciele kurii, kapłani z dekanatu oraz księża zaprzyjaźnieni z niewiastami składającymi śluby. W wypełnionym po brzegi kościele św. Jerzego obecni byli członkowie ich rodzin oraz liczni przyjaciele.
Sopocka parafia, w której odbywała się uroczystość, ma status placówki cywilno-wojskowej. Ponieważ tego dnia przeżywała swoją wizytację kanoniczną, na Mszy obecni byli także generałowie oraz wyżsi oficerowie polskiej armii.
Metropolita w homilii podkreślał związek pomiędzy teologiczną treścią uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP a konsekracją dziewic. Wyjaśniał także, iż stan dziewic jest najstarszą formą życia konsekrowanego w Kościele. - Chociaż dziewice nie prowadzą życia wspólnotowego, nie oznacza to, że żyją bez wspólnoty. Ich wspólnotą jest Kościół - podkreślał.
Po wyrażeniu woli złożenia ślubu czystości i odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych, nastąpił moment konsekracji. Obrzęd zakończyło nałożenie zaślubionym Chrystusowi dziewicom obrączek, na znak ich wyłącznej miłości ku Niemu. Metropolita wręczył im także brewiarz, który jest księgą liturgicznej modlitwy Kościoła.
Wszystkie trzy panie, które złożyły śluby czystości należą do trójmiejskich wspólnot charyzmatycznych. Wszystkie także uprzednio zdobyły wyższe wykształcenie.
- Dziękuję Wam, za to, że w dzisiejszych czasach podjęłyście się tego, by wobec współczesnego świata być znakami sprzeciwu - mówił do niewiast na zakończenie uroczystości metropolita.