• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Zapomniani dygnitarze

  Jan Hlebowicz

  dodane 23.01.2014 22:01

  - Otrzymaliśmy dzieło nowatorskie nie tylko w treści, ale i w formie, które praktycznie już zawsze będzie stanowiło punkt odniesienia dla autorów kolejnych tego typu książek - podkreśla prof. Jerzy Eisler historyk Instytutu Pamięci Narodowej i Instytutu Historii PAN.

  W Hotelu Scandic w Gdańsku 31 stycznia o godz. 18.00 rozpocznie się spotkanie promocyjne poświęcone książce Piotra Brzezińskiego "Zapomniani dygnitarze. Pierwsi sekretarze KW PPR/PZPR w Gdańsku w latach 1945–1990. Szkice biograficzne".

  Książka Piotra Brzezińskiego to pierwsza tego typu publikacja na polskim rynku wydawniczym. Autor przedstawia sylwetki wszystkich szefów Komitetu Wojewódzkiego PPR i PZPR w Gdańsku z lat 1945-1990. W książce znajdziemy zarówno biogramy znanych i wciąż budzących kontrowersje sekretarzy KW - Stanisława Kociołka i Tadeusza Fiszbacha, jak też zupełnie zapomnianych - Janiny Kowalskiej i Włodzimierza Melzackiego. Brzeziński odtwarza ich zawiłe losy na tle przełomowych wydarzeń rozgrywających się na Wybrzeżu w okresie PRL, nie pomijając przy tym wątków drażliwych i zakulisowych partyjnych rozgrywek, przez lata pomijanych w ich oficjalnych życiorysach.

  Książka jest efektem kilkuletniej kwerendy przeprowadzonej w ponad trzydziestu archiwach. Piotr Brzeziński rozmawiał także ze wszystkimi żyjącymi byłymi pierwszymi sekretarzami gdańskiego KW oraz ich długoletnimi współpracownikami.

  W dyskusji o książce, obok autora, wezmą udział prof. dr hab. Jerzy Eisler (IH PAN, OIPN Warszawa) oraz dr Mirosław Szumiło (UMCS Lublin).

  Podczas spotkania będzie można również nabyć w promocyjnych cenach publikacje gdańskiego oddziału IPN, w tym także najnowszą książkę Piotra Brzezińskiego.

  Organizatorem spotkania jest Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.

  «« | « | 1 | » | »»

  TAGI: GDAŃSK, IPN, PZPR

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół