• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Za papieża, Kościół i ojczyznę

  ks. Rafał Starkowicz

  dodane 06.02.2014 11:25

  - Dzisiaj często człowiek uzurpuje sobie prawo do decydowania o tym, co jest dobre a co złe, wchodząc w ten sposób niejako w miejsce Pana Boga - mówił podczas homilii ks. Jacek Bramorski, rektor GAKT.

  Około 150 osób uczestniczyło w zorganizowanym przez Klub Myśli Jana Pawła II spotkaniu, które odbyło się w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni. Rozpoczęła je Msza św. sprawowana w intencji papieża, Kościoła i ojczyzny. Eucharystii przewodniczył ks. prof. AM dr hab. Jacek Bramorski, rektor Gdańskiego Archidiecezjalnego Kolegium Teologicznego. Podstawą rozważań, które podjął w homilii ks. Bramorski, były słowa z Encykliki ʺCentesimus annusʺ Jana Pawła II: ʺDemokracja bez wartości łatwo zamienia się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm ʺ. Kaznodzieja podkreślał, że słowa te, pochodzące z ogłoszonego w 1991 roku dokumentu, mają charakter prorocki. Wskazywał także na wiele sytuacji mających znamiona nacisku, jakie współcześnie napotyka Kościół na drodze ewangelizacji i podejmowanej posługi.

  - Kanonizacja Jana Pawła II jest dla Kościoła i ojczyzny wydarzeniem o najwyższej randze. Dlatego przygotowanie się do niej jest bardzo istotne. Powinniśmy przeżywać to wydarzenie nie tylko emocjonalnie, ale także sięgnąć do nauczania i z tego czerpać inspiracje dla nas do świadectwa i ewangelizacji - podkreśla ks. Jacek Bramorski.

  Po Mszy św. uczestnicy spotkania przeszli do auli akademickiej, gdzie wysłuchali wykładu ks. Krzysztofa Sroki poświęconego maryjności w życiu bł. Jana Pawła II. - Karola Wojtyłę z Maryją łączyły wyraziste znaki - podkreślał ks. Krzysztof. - Bolesne doświadczenie, jakim była śmierć matki, sprawiła że, puste miejsce w sercu po niej zajęła Matka Boża - kontynuował. Prelegent ukazywał też rolę obecności Matki Najświętszej w życiu, nauczaniu i posłudze papieża Jana Pawła II.

  Spotkania organizowane przez Klub Myśli Jana Pawła II odbywają się cyklicznie. Rozpoczęły się w listopadzie 2013 roku. Po Mszy św. w auli akademickiej odbywa się wykład, który porusza jeden z aspektów nauczania JPII. - Mówiliśmy już o aspekcie dialogu, pracy, świętości, rodziny - relacjonuje ks. Jacek Bramorski. W ich przygotowaniu przy życzliwym wsparciu ks. prał. Henryka Lwa-Kiedrowskiego biorą udział przedstawiciele trójmiejskich uczelni wyższych.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół