• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Zabytkowy tramwaj poszukiwany!

  Jan Hlebowicz

  dodane 19.02.2014 12:04

  - To ostatni moment, by ratować historyczne pojazdy. Ogromna część z nich ucierpiała podczas działań wojennych, kolejne po wycofaniu z eksploatacji niszczały u prywatnych właścicieli, a jeszcze inne wykorzystywane były jako magazyny czy pojazdy techniczne i właśnie dzięki temu przetrwały - mówi Krzysztof Wojtkiewicz, główny specjalista ds. eksploatacji w ZKM Gdańsk.

  Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku ogłosił przetarg na dostawę zabytkowego, dwuosiowego wagonu tramwajowego serii Tw269 o konstrukcji stalowo-drewnianej wraz z wyposażeniem.

  Aby spełnić wszystkie warunki przetargu, ewentualny dostawca musi dostarczyć wagon po gruntownej renowacji wraz z pełną dokumentacją techniczną. Pojazd musi być sprawny i dopuszczony do ruchu. ZKM nie podaje kwoty, jaką zamierza przeznaczyć na zakup zabytkowego pojazdu.

  Wagony serii Tw269 zostały wyprodukowane w 1930 r. przez przedwojenną firmę Danziger Waggon Fabrik w liczbie zaledwie sześciu sztuk. Tw269 stanowi numer taborowy, od którego wprowadzono daną linię tramwajów. Wagony powstały z myślą o obsłudze trasy z Łąkowej do al. Legionów. Można je było spotkać w Gdańsku jeszcze w latach 50-tych. Później zostały przebudowane na wagony gospodarcze, a następnie w większości zezłomowane.

  - Mamy nadzieję, że gdzieś w Polsce jest jeszcze wagon serii Tw269 produkcji Gdańskiej Fabryki Wagonów i uda nam się go pozyskać - mówi K.Wojtkiewicz,

  Jest kilka przesłanek, aby ten egzemplarz znalazł się w rękach Zakładu Komunikacji Miejskiej w Gdańsku. - Za kilka lat może już takiej szansy nie być, więc to ostatni moment, by uratować taki pojazd. Powodem jest też fakt, że pożądany przez nas wagon wyprodukowany został w Gdańsku. Doświadczenie pokazuje, że zabytkowy tabor jest dużą atrakcją dla mieszkańców oraz turystów odwiedzających licznie nasze miasto. Nie bez znaczenia jest to, że eksploatacja zabytkowego taboru przynosi spółce zysk - tłumaczy Wojtkiewicz.

  Gdański ZKM ma w swoim posiadaniu 4 historyczne tramwaje: tramwaj konny z 1873 roku - to jeden z dwóch oryginalnych egzemplarzy w Europie, tramwaj Bergman z 1927 roku, tramwaj typu N z 1952 roku oraz tramwaj typu 102Na z 1970 roku.

  Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku zarobił w ubiegłym roku na wynajmie historycznych pojazdów ponad 55 tysięcy złotych.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół