Nowy numer 16/2018 Archiwum

Upamiętnią spotkanie z Janem Pawłem II

27 lat temu, podczas liturgii słowa ojciec święty powiedział do zgromadzonej na Westerplatte młodzieży m. in. te słowa: "Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajdzie też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić, jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, obronić – dla siebie i innych."

Teraz Stowarzyszenie "Godność" zainicjowało zbiórkę funduszy na budowę tablicy upamiętniającej tamto wydarzenie. - Musimy więc zebrać 168 tysięcy złotych, a miasto wyłoży kolejne 70 tysięcy - wyjaśnia Czesław Nowak, prezes stowarzyszenia. - Jeszcze nie nagłaśnialiśmy naszej akcji a już udało się nam zgromadzić 12 tysięcy. Mam nadzieję, że mieszkańcy Gdańska wesprą tę inicjatywę.

Inicjatywę wspiera prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, który uczestniczył w spotkaniu z Janem Pawłem II na Westerplatte. Swoje poparcie wyraził też metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

- Arcybiskup w pierwszych dniach swojej służby jako metropolita poprosił, by upamiętnić wszystkie miejsca, w których był Jan Paweł II podczas wizyt w Gdańsku i w Gdyni - zapewnia ks. infułat Stanisław Bogdanowicz. - I takie znaki obecności polskiego papieża już w tych miejscach są. Wyjątkiem było do tej pory Westerplatte. Dzięki wspólnej inicjatywie miasta i Stowarzyszenia "Godność" i w tym miejscu będzie pamiątka po spotkaniu Jan Pawła II z rodakami.

« 1 »
oceń artykuł
Komentowanie dostępne jest tylko dla .