Nowy numer 13/2024 Archiwum

Koncert wielkopostny gdańskich chórzystów

Głównym punktem gdańskiego koncertu był utwór "Lament" zmarłego niedawno wybitnego kompozytora Wojciecha Kilara. Ponadto publiczność wysłuchała polskiego prawykonania "Stabat Mater" francuskiego kompozytora Philippe'a Hersanta z udziałem viola da gamba. Na tym dawnym instrumencie smyczkowym zagrał Michael Lang.

Polski Chór Kameralny zaśpiewał tradycyjnie pod batutą dyrektora artystycznego, Jana Łukaszewskiego. - Muzyka Wojciecha Kilara jest nam, jako artystom, wykonawcom, bardzo dobrze znana - mówił przed koncertem Jan Łukaszewski. - W repertuarze mamy wiele utworów tego kompozytora, a ona sam wielokrotnie wyrażał dobre opinie o naszych wykonaniach jego dzieł.

Viola da gamba, dawny instrument smyczkowy, przeżywała swój rozkwit w XVII i XVIII wieku przede wszystkim we Francji. Upowszechniła się jako instrument nadworny, a dla arystokracji umiejętność gry na niej była nobilitująca. Mimo ogromnego zewnętrznego podobieństwa gamby do wiolonczeli obie znacząco różnią się od siebie, zarówno konstrukcją, jak i wydobywanym dźwiękiem - dźwięk violi da gamba jest delikatniejszy i intymniejszy niż dźwięk wspomnianej  wiolonczeli.

Polski Chór Kameralny należy do wąskiego grona światowej elity w pełni profesjonalnych chórów kameralnych. Założony w 1978 roku, składający się z 24 zawodowych muzyków, nieustannie dąży do osiągnięcia doskonałości wykonań i odkrywania nowych obszarów muzycznych. Repertuar Polskiego Chóru Kameralnego jest niezwykle obszerny - od muzyki a cappella po duże formy oratoryjne, operowe i symfoniczne. Zespół cieszy się opinią niezrównanego wykonawcy muzyki współczesnej. Dokonał ponad 500 prawykonań, w tym dzieł takich kompozytorów, jak m.in. Henryk Mikołaj Górecki czy Krzysztof Penderecki.

W jego dorobku artystycznym znajduje się ponad 70 płyt CD, kaset magnetofonowych i wideo, z których wiele nominowanych było do nagród fonograficznych - w tym aż 18 nominacji do nagrody Fryderyk, którego statuetka została przyznana chórowi aż czterokrotnie, między innymi w 2012 roku za płytę New Polish Music for Choir w kategorii Album Roku Muzyka Współczesna. 

Polski Chór Kameralny współpracuje z najlepszymi światowymi orkiestrami i regularnie zapraszany jest na międzynarodowe festiwale muzyczne. Jednym z najbardziej znaczących projektów artystycznych, których jest pomysłodawcą i organizatorem, jest Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana odbywający się corocznie w Gdańsk-Oliwie.

Drugi wykonawca wieczoru to austriacki wirtuoz Michael Lang. Urodził się w 1982 roku w Austrii. Swoją przygodę z instrumentem viola da gamba rozpoczął dzięki zainteresowaniu muzyką dawną, prowadzącemu do Kunstuniversität w Graz. Artysta od 2008 roku studiuje grę na tym instrumencie w Schola Cantorum Basiliensis. Doświadczenia muzyczne Michaela Langa stale wzbogacane są poprzez udział w kursach mistrzowskich u wybitnych artystów; również poprzez pracę z m.in. Anthonym Rooleyem, Evelyn Tubb, La Cetra i Benoît Hallerem (la Chapelle Rhénane), zespołem Musica Fiorita Danieli Dolci i wieloma innymi artystami. Michael Lang koncertował w wielu krajach Europy i Ameryki Południowej.

Koncert odbywał się pod patronatem "Gościa Niedzielnego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama