• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Puckie hydroplany

  Jan Hlebowicz

  dodane 27.03.2014 22:05

  - W lipcu bieżącego roku w Pucku powstanie muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego - informuje Ireneusz Makowski, prezes Stowarzyszenia MDLotu.

  W Klubie Marynarki Wojennej 26 marca zgromadzili się miłośnicy historii lotnictwa. Wszyscy z dużym zainteresowaniem wysłuchali prelekcji Ireneusza Makowskiego, Mariusza Konarskiego i Jarosława Wróbla ze Stowarzyszenia Morskiego Dywizjonu Lotniczego.

  Przed wojną w Pucku działał Morski Dywizjon Lotniczy i pierwsza w Europie baza wodnosamolotów, potocznie zwanych hydroplanami. To właśnie tam 15 lipca 1920 roku Andrzej Zubrzycki jako pierwszy pilot w dziejach polskiej Marynarki Wojennej wykonał lot nad Bałtykiem. Hydroplany wchodzące w skład Morskiego Dywizjonu Lotniczego wzięły udział w działaniach bojowych kampanii wrześniowej 1939 roku.

  W kwietniu 2013 roku grupa entuzjastów i miłośników lotnictwa zawiązała Stowarzyszenie Morskiego Dywizjonu Lotniczego w celu propagowania historii puckich wodnosamolotów i ich pilotów. - W najbliższej przyszłości planujemy założyć w Pucku muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego. Władze miasta udostępniły nam na okres dziesięciu lat budynek byłej radiostacji MDLotu. W tym budynku trwają już prace adaptacyjne. Otwarcie muzeum przewidujemy w połowie lipca bieżącego roku - informuje Ireneusz Makowski. Stowarzyszenie buduje także replikę Lublina R.XIII, polskiego hydroplanu, który latał w Pucku. - Mam nadzieję, że Lublin R.XIII zostanie skonstruowany na otwarcie muzeum - mówi Makowski.

  W ramach stowarzyszenia powstała też grupa rekonstrukcyjna. - Mamy mundury lotników morskich i jesteśmy w trakcie szycia umundurowania białego, czyli letniego. W przyszłości planujemy kupić broń - informuje pan Ireneusz. - Wydajemy również swoje czasopismo, które nazywa się "Historie Puckie" i poświęcone jest dziejom MDLotu. Dotychczas ukazały się dwa numery, a trzeci jest w przygotowaniu - uzupełnia.

  Więcej na temat Morskiego Dywizjonu Lotniczego w 14. numerze "Gościa Niedzielnego".

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • sorcier
   28.03.2014 09:16
   Nareszcie!
   Mam nadzieję, że patronem muzeum będzie kmdr.por.pil Edward Szystowski.
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół