• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Znamy laureatów!

  Jan Hlebowicz

  dodane 06.04.2014 00:59

  - Pieśni wielkopostne wzbogacają naszą duszę i zbliżają nas do zmartwychwstałego Chrystusa - powiedział arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

  5 kwietnia do kościoła pw. św. Wojciecha w Kielnie przybyło 14 chórów i prawie 500 wykonawców z całej Polski, by wziąć udział w przesłuchaniach konkursowych.

  - W okresie Wielkiego Postu wykonujemy w kościołach wyjątkowe, przepiękne, ale niestety mało znane pieśni. Nasz festiwal przypomina o tych utworach. Poprzez konkurs pokazujemy szerszemu gronu słuchaczy, że pieśni wielkopostne wciąż stanowią inspirację dla wielu kompozytorów, którzy na kanwie tekstów ewangelicznych tworzą nowe, wybitne dzieła - wyjaśnia ks. dr hab. Robert Kaczorowski, przewodniczący jury.

  Zgłoszone utwory polskich i zagranicznych kompozytorów wykonywane były a cappella w języku polskim i łacińskim, a kilka zostało zaśpiewanych także w języku kaszubskim. Nowym elementem festiwalu był obowiązek wykonania chorału gregoriańskiego.

  Po ostatnim przesłuchaniu odprawiona została uroczysta Msza św., której przewodniczył abp Głódź, metropolita gdański. Po Eucharystii nastąpiło ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Festiwal zakończył się koncertem galowym.  

  Grand Prix festiwalu zdobył Chór Kameralny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. I miejsce w konkursie zajął Chór Mieszczan Gdańskich. II przypadło Chórowi Dziewczęcemu Szkoły Katedralnej w Poznaniu "Paradiso". III miejsce zdobył Chór Parafii pw. Trójcy Świętej w Elblągu. Nagrodę Specjalną Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia za najlepsze wykonanie chorału gregoriańskiego zdobył Chór św. Jana przy parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Redzie.

  - Poziom festiwalu z roku na rok jest coraz wyższy - komentuje ks. prof. Kaczorowski. - Dotychczas z wytypowaniem zespołu do nagrody Grand Prix nie mieliśmy najmniejszego problemu. Podczas tegorocznej edycji konkursu wybór był znacznie trudniejszy. Kilka chórów prezentowało podobny, bardzo wysoki poziom. Zdecydowana większość zespołów, które brały udział w przesłuchaniach, jest związana z amatorskim, przykościelnym ruchem śpiewaczym. Mimo to wykonują pieśni bardzo profesjonalnie, stale poprawiają swój warsztat, wciąż się rozwijają.

  Organizatorzy zapraszają zespoły chóralne i słuchaczy z całej Polski do udziału w kolejnej edycji festiwalu, która odbędzie w 2015 roku również w kościele pw. św. Wojciecha w Kielnie.

  Patronat honorowy nad festiwalem objął abp Głódź. Patronem medialnym wydarzenia był "Gość Niedzielny".

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół