• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Zakwitły żonkile nadziei

  Jan Hlebowicz

  dodane 06.04.2014 17:02

  - Żonkile rozdawane przez wolontariuszy są symbolem nadziei, której potrzeba szczególnie w momencie, kiedy człowiek jest ciężko chory - mówi ks. Janusz Steć, dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

  Na Pomorzu akcja "Pola Nadziei" odbyła się 6 kwietnia, tradycyjnie w niedzielę. Została zorganizowana wspólnie przez hospicja z Sopotu, Gdańska, Gdyni i Pucka. Tego dnia tysiące wolontariuszy zbierało do puszek datki na rzecz podopiecznych domów hospicyjnych, wręczając w zamian żonkila.

  - Pieniądze, które pochodzą z Narodowego Funduszu Zdrowia, nie wystarczają na zapewnienie właściwej opieki nad ciężko chorymi. Musimy zdobywać je od ludzi dobrej woli - mówi ks. Steć. - Zebrane w czasie "Pól Nadziei" środki zostaną przeznaczone na działalność hospicjów stacjonarnych i domowych w archidiecezji gdańskiej, w których przebywa kilkuset chorych.  

  - Wiele osób rozumiejących potrzeby domów hospicyjnych chętnie włączyło się w akcję. Nasze puszki są dzisiaj pełne - zapewnia Jakub Sołtysik, wolontariusz.

  Jeszcze nie wiemy, ile pieniędzy udało się zebrać wolontariuszom. W zeszłym roku było to ok. 400 tys. zł.

  Organizatorzy "Pól Nadziei" przygotowali wiele atrakcji. W Sopocie charytatywna akcja rozpoczęła się od żonkilowego spaceru sprzed kościoła pw. św. Jerzego w kierunku mola. Tam rozpoczął się kilkugodzinny piknik rodzinny. Duże zainteresowanie wzbudził występ Marcina Spennera, finalisty drugiej edycji "X-Factora", oraz koncert gitarowy Piotra Krępecia, docenionego przez prestiżowy magazyn "Top Guitar". Ponadto w programie znalazły się pokazy tańca irlandzkiego i gry na bębnach. Dla najmłodszych czekały wata cukrowa i gofry.

  W Gdańsku barwny pochód z udziałem zespołu pracowników hospicjów i ich podopiecznymi przemaszerował sprzed Złotej Bramy do Fontanny Neptuna, gdzie wykonane zostało pamiątkowe zdjęcie. Następnie odbyła się uroczystość nadania tytułu Honorowego Wolontariusza oraz wręczenie pamiątkowych statuetek w Sali Wety Ratusza Głównomiejskiego. W programie znalazły się także występy zespołów muzycznych, tancerzy i DJ-ów.

  W Gdyni odbył się festyn rodzinny, w ramach którego wystąpiły grupa Timur i Jego Drużyna oraz Kinga Zdybel, finalistka programu "Mam Talent". Przygotowane zostały też liczne atrakcje towarzyszące, m.in. minimecze, trening funkcjonalny, trampolina czy ścianka wspinaczkowa.

  W ramach "Pól Nadziei" w Pucku wystąpiła Krystyna Gedzik w programie zatytułowanym "Wiosenne inspiracje". Organizatorzy przewidzieli też imprezę wspólną dla wszystkich miast włączających się w akcję - przejazd motocyklistów z żonkilowymi atrybutami z Pucka przez Gdynię i Sopot do Gdańska.

  Patronat honorowy nad wydarzeniem objął abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański. Patronem medialnym "Pól Nadziei" był "Gość Niedzielny”.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół