• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Misterium Męki Pańskiej

  Jan Hlebowicz

  dodane 14.04.2014 18:45

  - Każdy może przejść Drogą Krzyżową, każdy może pomóc nieść krzyż Chrystusowi, każdy może być świadkiem i uczestnikiem tego niecodziennego wydarzenia - mówią organizatorzy ze Stowarzyszenia SUM.

  Już po raz 9. 18 kwietnia w Wielki Piątek odbędzie się Misterium gdańskie. Początek nastąpi o godz. 13.00 na przedprożach Dworu Artusa.

  Jak podkreślają organizatorzy w tym roku dramaturgia Misterium będzie zapewniona na całej trasie przemarszu od Dworu Artusa po Górę Gradową. Dostarczą ją liczne niespodzianki interpretacyjne, które przewiduje tegoroczna inscenizacja sądu, drogi krzyżowej i śmierci cieśli z Nazaretu. Pojawią się postacie, także te historyczne, których do tej pory nie widzieliśmy w Misterium.

  - Naszą wizję tego wydarzenia opieramy na Ewangelii oraz "Pasji" Anny Katarzyny Emmerich. Realizujemy pełną Drogę Krzyżową, z odtwarzaniem poszczególnych scen, przy czym nie ma tam typowych akcentów modlitewnych charakterystycznych dla tego nabożeństwa - informują członkowie Stowarzyszenia SUM.

  - Celem Misterium jest wzbudzenie refleksji w mieszkańcach Gdańska, że w tym dniu przed niemal 2000 laty wydarzyło się coś niezwykle ważnego. Chcemy skonfrontować normalne życie miasta (zakupy, ruch, pośpiech, zabieganie) z bardzo wyrazistym wspomnieniem tamtych chwil. Część naszych aktorów będzie ubrana w normalne, współczesne stroje. Warto się o tym przekonać uczestnicząc osobiście, z rodziną, ze znajomymi w tym unikalnym wydarzeniu - zachęcają organizatorzy.

  Odtwórcami głównych ról są aktorzy z Teatru Wybrzeże, Teatru Muzycznego i GAK Plama. W postać Ukrzyżowanego wcieli się Jacek Majok, aktor Teatru Miniatura. W niecodziennej roli zobaczymy członków Stowarzyszenia Motocyklowego Lotor. Całość reżyseruje Elwira Twardowska. Oprawę muzyczną zapewni zespół i Diakonia Muzyczna kierowane przez Czarka Paciorka.

  Trasa Misterium: Dwór Artusa, ul. Długa, ul. Tkacka, Hala Targowy, ul. Wielkie Młyny, ul. Rajska, City Forum, przejście podziemne, schody ruchome, Dworzec PKS, ul. Gradowa, Gradowa Góra.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół