• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Więź z Bogiem i miłość do człowieka

  ks. Rafał Starkowicz

  dodane 04.05.2014 23:42

  - Tegoroczna uroczystość 3 maja to dziękczynienie za kanonizację Jana Pawła II i czas refleksji nad Jego nauczaniem. To także dzień w którym pytamy: kim jesteśmy jako naród, którego królową jest Maryja - mówił 3 maja w bazylice Mariackiej abp senior Tadeusz Gocłowski.

  Jak co roku we Mszy św. w intencji Ojczyzny, sprawowanej 3 maja w bazylice Mariackiej, uczestniczyły rzesze wiernych. Wraz z abp. seniorem Tadeuszem Gocłowskim celebrowało ją kilkunastu kapłanów. W kościele obecni byli m.in. przedstawiciele samorządów i parlamentarzyści.

  - Troska o szacunek dla tożsamości narodu i państwa skłoniła Kościół w Polsce, by na dzień 3 maja wyznaczyć święto Królowej Polski. Stało się to możliwe, gdy rozumiejący ducha Polski Pius XI, który wcześniej był nuncjuszem apostolskim w Warszawie, podjął taką decyzję w roku 1925 - przypominał genezę święta hierarcha.

  Arcybiskup podjął także wątek duchowych zagrożeń, jakie niesie współczesny świat. - Bardzo ważne jest dzisiaj to, aby zajmując się wielkimi sprawami polityki czy gospodarki, nie zapominać o człowieku, o jego prawach do bycia sobą, istotą zjednoczoną z Bogiem i kształtującą swoją tożsamość w oparciu o Boże prawo - podkreślał. - Wiemy doskonale, że te niebezpieczeństwa nie są teorią, ale pod pozorem słusznych postulatów, chociażby godności kobiety i jej pełnych praw, usiłuje się wprowadzić w życie zjawiska, które uderzają w tak istotne wartości, jak trwały związek małżeński mężczyzny i kobiety czy troska o życie człowieka od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci - mówił. - Dobro narodu to więź z Bogiem i miłość do człowieka - zaznaczał.

  Po Eucharystii nastąpiło odnowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu. Zgromadzeni udali się też procesjonalnie pod znajdujące się w bazylice popiersie św. Jana Pawła II, upamiętniające jego wizytę w świątyni w 1987 roku. Po modlitwie złożyli tam wiązanki kwiatów.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół