• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Z katechetami o patriotyzmie

  ks. Rafał Starkowicz

  dodane 16.06.2014 13:02

  Zbliżające się zakończenie roku szkolnego i katechetycznego stało się okazją do spotkania katechetów archidiecezji z metropolitą gdańskim Sławojem Leszkiem Głódziem oraz kierownictwem wydziału katechetycznego gdańskiej kurii. Wzięło w nim udział ponad pięciuset nauczycieli religii. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Elżbieta Wasilenko, pomorski kurator oświaty oraz Ewa Łowkiel, wiceprezydent Gdyni.

  W programie spotkania znalazły się dwa wykłady, mające pomóc katechetom w profesjonalnym nauczaniu religii. Pierwszy z nich, wygłoszony przez dr. hab. Grzegorza Grochowskiego, dyrektora katedry katechetyki PAT w Warszawie poświęcony był roli i sposobom kształtowania patriotyzmu w procesie katechizacji. Drugi omawiał problem właściwego stawiani pytań podczas lekcji religii. Przedstawiła go Elżbieta Kondrak, autorka podręczników do katechezy wydawnictwa ʺJednośćʺ.

  - Wciąż jeszcze brakuje nam patriotyzmu wyrażającego się w budowaniu Polski, chociażby w tym wymiarze ekonomicznym. Jak katecheci mogą kształtować patriotyzm? - pytał podczas wykładu dr hab. Grzegorz Grochowski. - Do tradycji romantycznej i pozytywistycznej możemy dodać perspektywę teologiczną, która pozwoli stworzyć patriotyzm twardo stąpający po ziemi, a z drugiej nie unikający wzruszeń i szacunku dla symboli - zaznaczał prelegent. Podkreślał także, iż w kształtowaniu pogłębionego intelektualnie a zarazem silnego w wymiarze emocjonalnym patriotyzmu niezwykle pomocna jest lektura dzieł św. Jana Pawła II. Podkreślał także, iż w kształtowaniu pogłębionego intelektualnie a zarazem silnego w wymiarze emocjonalnym patriotyzmu niezwykle pomocna jest lektura dzieł św. Jana Pawła II. - Widzimy, że duch narodowy w młodym pokoleniu nie gaśnie - mówił abp Sławoj Leszek Głódź.

  - Czy jesteśmy na tyle silni, żeby pokazać młodym ludziom dokąd iść? - pytała Elżbieta Wasilenko. - Mam nadzieję, że tak jest. Życzę, byśmy pogłębiali umiejętność znalezienia właściwej ścieżki na mapie życia - podkreślała pomorska kurator oświaty. - Możemy patrzeć z optymizmem w przyszłość nas, Polaków - dodała. - Nasza współpraca w nauczaniu katechezy w szkołach przebiega bez konfliktów i niedomówień - podkreślał abp Sławoj Leszek Głódź. 

  Podczas spotkania nauczyciele i uczniowie ZSP w Redzie i LO w Rumi przedstawili program słowno-muzyczny pt. „W blasku Słowa Jana Pawła II”. Na zakończenie zgromadzeni złożyli metropolicie życzenia z okazji przypadającej w tym dniu 44 rocznicy Jego święceń kapłańskich.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół