• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Król Stanisław Leszczyński w Gdańsku

  Jan Hlebowicz

  dodane 17.06.2014 11:25

  - Król Stanisław Leszczyński był władcą o wyjątkowym życiorysie, któremu los nie szczędził ani sukcesów ani porażek - mówi dr Piotr Paluchowski, historyk z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

  W Polsce do Stanisława Leszczyńskiego przylgnęło miano pechowego króla-tułacza i nieudolnego polityka. Tymczasem we Francji jest on synonimem nowoczesnego władcy, a słynna Wielka Encyklopedia Francuska ocenia jego działalność jako "wyjątkową i godną do naśladowania". Nietuzinkowe życie monarchy możemy poznać, odwiedzając najnowszą wystawę Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Ekspozycja została przygotowana z okazji 280. rocznicy pobytu polskiego władcy w nadmotławskim mieście. 

  Wystawa opisuje wydarzenia, które rozegrały się na przełomie 1733 i 1734 roku. - W tym czasie Stanisław Leszczyński został wybrany przez szlachtę na króla Polski. Jednak część magnatów, godząc w zasady wolnej elekcji, jako kontrakandydata wysunęła Augusta III Sasa. Na polskie ziemie wkroczyła armia rosyjska wspierając tego ostatniego. Król Stanisław schronił się w Gdańsku licząc, że potężne fortyfikacje miasta zatrzymają przeciwników. Liczył także na szybkie wsparcie ze strony swojego zięcia Ludwika XV, króla Francji. Tymczasem carska armia rozpoczęła oblężenie Gdańska - tłumaczy dr Paluchowski.

  Pierwsza część wystawy przedstawiana przebieg konfliktu oraz jego konsekwencje dla Gdańska i króla Stanisława. Znajdują się tu oprócz map, planów i rycin ukazujących oblężenie nadmotławskiego miasta, także elementy uzbrojenia stron biorących udział w walce.

  Druga część wystawy poświęcona jest postaci króla. Poczynając od jego młodości, poprzez okres dwukrotnego panowania, a kończąc na władaniu w księstwie Lotaryngii. Stanisław Leszczyński został zaprezentowany nie tylko jako monarcha, ale również intelektualista, mecenas sztuki, wybitny administrator, budowniczy, miłośnik kuchni, społecznik i praktykujący katolik.

  Na wystawie możemy podziwiać ponad 300 eksponatów m.in. obrazy olejne, numizmaty i militaria oraz rzeczy codzienne należące do króla i jego rodziny, m.in. jałmużniczkę królowej Marii Leszczyńskiej, w której trzymała drobne rozdawane biednym. Na ekspozycji znalazły się również interaktywna mapa oraz prezentacje multimedialne.

  Wystawę można odwiedzać do 2 listopada w Ratuszu Głównego Miasta. Informacja o cenach biletów i godzinach otwarcia TUTAJ.

  Więcej na temat króla Stanisława Leszczyńskiego w 25. numerze "Gościa Niedzielnego".

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół