• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Odpusty u Królowej

  Agnieszka Lesiecka

  dodane 03.09.2014 14:03

  W dniach od 7 do 14 września Sanktuaria Maryjne w Swarzewie i Trąbkach Wielkich będą przeżywały odpust Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

  Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Kościół katolicki obchodzi 8 września. Historia święta sięga czasu poświęcenia jerozolimskiego kościoła św. Anny, wzniesionego w V w. na domniemanym miejscu urodzenia Maryi. Nie wiadomo bowiem dokładnie, kiedy narodziła się Maryja, a data tego święta wynika z tradycji kultu maryjnego. W polskiej tradycji dzień 8 września nosi także nazwę święta Matki Bożej Siewnej i jest związany z poświęceniem ziarna na nowy zasiew.

  W Sanktuarium Królowej Polskiego Morza w Swarzewie uroczystości odpustowe rozpoczną się już w sobotę 6 września wraz z przybyciem pierwszych pielgrzymek i potrwają do niedzieli 14 września.

  - W sobotę 6 września o godz. 17 zostanie odprawiona uroczysta Eucharystia dla przybyłych z Gdyni i Kaszub pielgrzymów.

  - W nocy z soboty na niedzielę odbędzie się Msza św. ku czci Matki Bożej oraz czuwanie nocne w kościele.

  - W niedzielę 7 września, o godz. 10.00 abp Sławoj Leszek Głódź odprawi dla mieszkańców i pielgrzymów uroczystą Sumę odpustową.

  - Od poniedziałku do soboty będą trwały dni modlitw poszczególnych grup społecznych: rolników, chorych, rodziców, kierowców, młodzieży i dzieci. W tym czasie o godz. 10 i 18 odprawiane będą Msze św. zakończone nabożeństwem.

  - W niedzielę 14 września o godz. 11 zostanie odprawiona Suma z procesją teoforyczną na zakończenie odpustu.

  W Sanktuarium Maryjnym w Trąbkach Wielkich uroczystości odpustowe rozpoczną się w niedzielę 7 września i potrwają do niedzieli 14 września.

  - W niedzielę 7 września, o godz. 11.15 pod przewodnictwem ks. kan. Gerarda Borysa zostanie odprawiona uroczysta Suma z procesją Eucharystyczną.

  - Od poniedziałku do soboty będą trwały dni modlitw poszczególnych grup społecznych: małżeństw, dzieci szkolnych i nauczycieli, liturgicznej służby ołtarza, czcicieli Matki Bożej, chorych, kapłanów i młodzieży. O godz. 17 będzie odbywało się nabożeństwo, po którym o godz. 18 będzie odprawiana Msza św., zakończona Apelem Jasnogórskim.

  - W niedzielę 14 września odbędą się dożynki diecezjalno-samorządowe na zakończenie odpustu. O godz. 12 abp Sławoj Leszek Głódź odprawi Mszę św., po której nastąpi: wręczenie pucharów wykonawcom najpiękniejszych koron żniwnych, nadanie wyróżnień rodzinom nominowanym przez Kapitułę Promującą Wzorowe Rodziny oraz błogosławieństwo tegorocznych plonów. Później o godz. 14 odbędzie się festyn dożynkowy na stadionie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół