Uroczyste otwarcie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego przerwała ewakuacja obiektu. Przerwa w uroczystości, spowodowana znalezieniem podejrzanej walizki, trwała półtorej godziny.
Decyzję o ewakuacji podjęło Biuro Ochrony Rządu. Okazało się, że w środku znaleziono czarną walizkę bez właściciela. W momencie ogłoszenia ewakuacji na miejscu było około 600 osób. Wszyscy goście, w tym premier Donald Tusk z żoną Małgorzatą, Marek Biernacki, minister sprawiedliwości, Małgorzata Omilanowska, minister kultury, Bogdan Borusewicz, marszałek senatu, po godzinie od rozpoczęcia uroczystości musieli opuścić budynek.
Na miejscu pracę rozpoczęła ekipa saperska, która nie znalazła materiałów wybuchowych. Następnym etapem w procedurach BOR było użycie robota pirotechnicznego. Okazało się, że czarna, plastikowa walizka zawierała elementy do nagłośnienia sceny i należała do pracownika firmy zewnętrznej obsługi technicznej teatru.
Więcej na temat poświęcenia teatru oraz ceremonii otwarcia TUTAJ.
Pomysł budowy Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku sięga 1991 r., kiedy to z inicjatywy anglisty, prof. Jerzego Limona powstała Fundacja Theatrum Gedanense pod patronatem księcia Walii Karola oraz Andrzeja Wajdy. Gdański teatr jest pierwszym w Polsce od kilkudziesięciu lat budynkiem teatralnym zbudowanym od fundamentów. Teatr będzie pełnił funkcję centrum sztuk i wydarzeń o międzynarodowym zasięgu.
Koszt budowy i wyposażenia Teatru Szekspirowskiego wyniósł ok. 94 mln zł, z czego ponad 50,1 mln zł stanowiła dotacja z Unii Europejskiej, a resztę po połowie sfinansowały samorządy: gdański i marszałkowski.