• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Miasto pamięta o biskupie

  ks. Rafał Starkowicz

  dodane 21.10.2014 19:27

  - Cieszę się, że bp Jan Bernard Szlaga, postać wybitna, zostaje uhonorowany wyróżnieniem, które jest widzialnym znakiem pamięci tego, jak sam często z wielką dumą to podkreślał, pięknego, nowoczesnego i imponującego miasta - mówił podczas uroczystości bp Wiesław Szlachetka.

  Część ulicy Halickiej w Gdyni Małym Kacku, położona tuż obok kościoła Chrystusa Króla, w minioną niedzielę zyskała nazwę bp. Jana Bernarda Szlagi.

  Uroczystości rozpoczęły się o 12.15 w parafialnej świątyni Eucharystią odprawioną przez gdyńskich kapłanów oraz księży przybyłych z terenu diecezji pelplińskiej. Uczestniczyła w niej delegacja władz samorządowych z Wojciechem Szczurkiem, prezydentem Gdyni na czele.

  - W roku 2008 bp Jan Bernard Szlaga otrzymał zaszczytny tytuł honorowego obywatela Gdyni. Ten tytuł cenił sobie w sposób szczególny. Jak sam zwykł mawiać, było to dla niego jakby nowe narodzenie dla Gdyni. Dzisiaj ten tytuł zostaje niejako dopełniony przez nadanie nazwy ulicy przy kościele, w którym został ochrzczony - mówił bp Wiesław Szlachetka, który przybył na rozpoczęcie Mszy św.

  - Tutaj też był ministrantem i lektorem Słowa Bożego. W pobliżu znajduje się szkoła podstawowa, słynna ʺtrzynastkaʺ, do której uczęszczał, a którą często z ogromnym sentymentem wspominał. Mały Kack to była jego mała ojczyzna - dodał biskup.

  Odsłonięcia tablicy dokonał prezydent Wojciech Szczurek wraz z Grażyną Szymańską-Błaszczyk, przewodniczącą rady dzielnicy   Odsłonięcia tablicy dokonał prezydent Wojciech Szczurek wraz z Grażyną Szymańską-Błaszczyk, przewodniczącą rady dzielnicy ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość Po Mszy św. zgromadzeni udali się na skrzyżowanie ulic Halickiej i bp. Jana Bernarda szlagi, by tam dokonać uroczystego odsłonięcia tablicy.

  - Wszystko zaczęło się z inicjatywy mieszkańców. To oni pierwsi, w ubiegłym roku, zebrali podpisy i złożyli prośbę do rady dzielnicy - mówiła Grażyna Szymańska-Błaszczyk, przewodnicząca Rady Dzielnicy Mały Kack.

  - Jako chłopiec codziennie przemierzał tę ulicę. To była jego droga do szkoły, na plebanię, do kościoła. Dlatego właśnie ta położona tuż przy kościele ulica będzie najlepiej nam ks. biskupa przypominać - wyjaśniała przewodnicząca.

  - To piękna tradycja miast, że nazywając imieniem ludzi ważnych dla społeczności miasta i dzielnicy upamiętnia się ich i utrwala w historii. Dziś nazywamy jedną z ulic W Małym Kacku imieniem bp. Jana Bernarda Szlagi, pierwszego biskupa, który pochodził z Gdyni - mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

  - Niech ta ulica przypomina tę wielką postać, człowieka wielkiego i skromnego, który przeszedł do historii Kościoła. Człowieka pełnego pogody ducha, ale i refleksji. On zawsze pamiętał, że przede wszystkim liczy się człowiek - przypomniał prezydent. - Wszyscy ci, którzy mieli okazję słuchać jego homilii, pamiętają porządek intelektualny, ład myślowy a jednocześnie wielkie ciepło, które płynęło z każdego słowa księdza biskupa - zaznaczał.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół