• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Abp Głódź już zagłosował. A Ty?

  ks. Rafał Starkowicz

  dodane 16.11.2014 13:00

  - Zachęcam do głosowania. Udział w wyborach samorządowych to przywilej, ale i obowiązek. Ten obowiązek ma wymiar moralny, pod sankcją grzechu zaniedbania - mówił przed lokalem wyborczym na gdańskiej Oruni abp Sławoj Leszek Głódź.

  Metropolita przybył do lokalu wyborczego usytuowanego w Zespole Szkół nr 5 przy ul. Małomiejskiej w Gdańsku tuż po godzinie 8 rano. Już po głosowaniu poświęcił chwilę na rozmowę z licznie zgromadzonymi przedstawicielami mediów.

  -  Samorządy to największe osiągnięcie przemian ustrojowych - ocenił hierarcha. - Jedynie wybory do samorządów nie są wyborami politycznymi. Problem jest w tym, że wybory te zostały zawłaszczone przez poszczególne partie polityczne. A one powinny być obywatelskie - dodał.

  Podkreślił też, że jego zdaniem na kondycję samorządów korzystnie wpłynęłoby wprowadzenie kadencyjności na sprawowanych urzędach. - Tak jest nawet w zakonach - mówił.

  Arcybiskup zwrócił także uwagę na trudności proceduralne, jakie napotykają ludzie, którzy pragną wziąć udział w głosowaniu poza miejscem zamieszkania. Jak mówił, aby wziąć udział w wyborach, musiał przedstawić dwa dokumenty z gminy oraz dodatkowe pismo z uzasadnieniem, które wymagało odpowiedzi urzędu.

  - Sposób głosowania powinien być uproszczony. Sam jestem zameldowany gdzie indziej. To ogromne utrudnienie - ocenił.

  Hierarcha nie chciał ujawnić, jakiej frekwencji wyborczej się spodziewa. - Zobaczymy. Jeżeli w wyborach weźmie udział połowa uprawnionych, to będzie nieźle - odpowiedział na pytanie dziennikarzy.

  Na zakończenie spotkania abp Głódź raz jeszcze podziękował za modlitwę w intencji jego zdrowia. - Dzisiaj, to moje pierwsze publiczne wyjście. Od adwentu powoli będę ruszał w teren. Bogu dzięki, idzie ku dobremu - stwierdził.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół