• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Osądzić komunistyczne zbrodnie

  Jan Hlebowicz

  dodane 13.12.2014 01:32

  - Tu, spod pomnika Poległych Stoczniowców, wołamy o poszanowanie ludzi skrzywdzonych i osądzenie zbrodni Grudnia '70 i stanu wojennego oraz usunięcia z wymiaru sprawiedliwości prokuratorów i sędziów, którzy brali udział w procesach politycznych w PRL - mówi Stanisław Fudakowski ze Stowarzyszenia "Godność".

  Całonocne czuwanie z 12 na 13 grudnia rozpoczęło obchody 44. rocznicy wydarzeń grudniowych i 33. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Przy pomniku Poległych Stoczniowców w Gdańsku zgromadzili się przedstawiciele m.in. Stowarzyszenia "Godność", NSZZ "Solidarność", Związku Stowarzyszeń Osób Represjonowanych w latach 1981-1990 im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kibice Lechii Gdańsk oraz członkowie Obozu Narodowo-Radykalnego.

  - Trudno społeczeństwu uwierzyć, że system komunistyczny odszedł do historii. W mijającym roku zmarł gen. Wojciech Jaruzelski, pochowany z najwyższymi honorami na Powązkach. My, byli represjonowani, nie możemy pojąć, dlaczego władze państwowe urządzają uroczyste pogrzeby ludziom, którzy w imieniu obcego mocarstwa zniewalali Polskę i odpowiadają za śmierć wielu patriotów - podkreśla S. Fudakowski. - Wśród nas żyją nadal winni zbrodni w Grudniu '70 i w stanie wojennym. Wystarczy wymienić Czesława Kiszczaka czy Jerzego Urbana.

  - Upamiętnianie kolejnych rocznic Grudnia '70 i stanu wojennego jest ważne dla pamięci, aby nie dochodziło do takich tragicznych wydarzeń ponownie. Bo właśnie pamięć jest najlepszym strażnikiem naszej demokracji - zaznacza Krzysztof Dośla, przewodniczący gdańskiej "Solidarności".

  Oprócz całonocnego czuwania w ramach obchodów 44. rocznicy wydarzeń grudniowych i 33. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w najbliższych dniach odbędzie się szereg wydarzeń.

  13 grudnia w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku będzie można zwiedzić wystawę "Wojna ze społeczeństwem - zwiedzanie ze świadkami stanu wojennego" (od godz. 10.30 do 16.30). Z kolei o godz. 18 prezentowane będzie widowisko muzyczne "Jacek Kaczmarski - lekcja historii".

  Tego samego dnia w Gdyni o godz. 17.30 w kościele oo. redemptorystów po uroczystej Mszy św. przedstawiony zostanie program słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży z II LO. Po Eucharystii patriotyczny pochód przejdzie pod pomnik Ofiar Komunizmu przy ul. Pułaskiego, gdzie nastąpi złożenie kwiatów.

  16 grudnia odprawiona zostanie uroczysta Msza św. w bazylice św. Brygidy w Gdańsku. Następnie odbędą się przemarsz pod pomnik Poległych Stoczniowców, Apel Poległych, modlitwa oraz składanie wieńców.

  Obchody rocznicy Grudnia '70 w Gdyni odbędą się 17 grudnia o 6.00 pod pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 oraz o 16.30 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, a następnie pod pomnikiem Gdyńskich Krzyży przy Urzędzie Miasta.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • ChristOurHope
   13.12.2014 20:21
   Przekroczenie Ziemi Obiecanej dla ludzi starszego pokolenia we wszystkim okaże się niemożliwe. Nie zrozumieli nauk Boga. Prześladowania miały jeden zasadniczy cel - oczyścić wiarę i spojrzenie na świat.

   Czy ludzie w Polsce patrzą na świat oczyma wiary?

   Nie sądzę. Mam wrażenie, że patrzą obrazami i to często propagandowymi. Nie odróżniają rzeczywistości od jej wizji. Żyją w świecie doczesnym o wiele głębiej niż ludziom wierzącym wypada żyć. Żyją wg świata, nie wg Słowa. Nie potrafią zaufać Bogu i dlatego czują się zagubieni w świecie. Szukają ratunku tam gdzie go nie ma. Ponadto żyją wyobrażeniami o sobie i innych. Wynika to także z nieumiejętności poświęcenia czasu na rozważanie sensu cierpienia i ofiarowania go w czyjejś intencji.

   Prześladowania miały nas jako naród nauczyć pokory, lecz odniosły skutek odwrotny. Ich przeżycia i doświadczenia wynikają z niewierności przodków lub własnej, do której nie chcą i nie potrafią przyznać co prowadzi do frustracji.

   Można powiedzieć dosłownie, że zgłupieli przez niewierność i odrzucenie poczucia własnej grzeszności tak jak mówili św. Paweł i św. Tomasz.

   Zróbmy wszystko, żeby władza ludowa miała powód, żeby się nawrócić i dobrowolnie wyrzec się przywilejów władzy ciążącej na jej sumieniu. Dla sprawiedliwości i dobra wspólnego. Spójrz na świat oczyma wiary inaczej nadziei na lepszy świat nie dostrzeżesz. Tylko w Chrystusie, tylko w Bogu dusza odnajdzie spokój!
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół