• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Bądźcie wierni powołaniu

  ks. Rafał Strakowicz

  dodane 15.12.2014 01:20

  - Drodzy kandydaci do akolitatu, życzę wam, abyście kształtowali się w wierności Chrystusowi. Pamiętajcie, że na waszej drodze będą pojawiać się często powody nawet bardzo szlachetne, które będą wielką przeszkodą w dochowaniu wierności powołaniu. A zatem bądźcie roztropni, mądrzy mądrością Bożego Słowa i czuwajcie - mówił do kleryków IV roku bp Wiesław Szlachetka.

  W parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Gdańsku odbyła się uroczystość wprowadzenia w posługę akolitatu 7 kleryków GSD. Na ceremonię w sobotni wieczór 13 grudnia przybyli alumni oraz moderatorzy i księża profesorowie seminarium z ks. rektorem na czele. Obecni byli również członkowie rodzin kleryków oraz parafianie i wierni z terenu archidiecezji.

  W czasie homilii biskup Szlachetka przywołał postacie z liturgii słowa III niedzieli Adwentu, które jawią się nie tylko jako bohaterowie adwentowego oczekiwania na spotkanie ze Zbawicielem, ale także są dla nas przewodnikami w wierności w powołaniu. - Chcemy przywoływać dzisiaj orędownictwa świętych patronów wierności, o których opowiada Słowo Boże. Chcemy prosić ich o wstawiennictwo za tymi kandydatami do akolitatu, aby pozostawali wierni Jezusowi Chrystusowi. Aby byli wierni tej drodze, na której mówią Mu: "tak, oto jestem" - modlił się hierarcha.

  - Akolita to ten, który towarzyszy samemu Jezusowi Chrystusowi w Jego dziele uświęcania i zbawiania - podkreślał bp Szlachetka. - Zatem prostujcie drogę dla Chrystusa, kształtujcie swoją mentalność odrywając się od mentalności tego świata i kształtujcie swoje serca na wzór serca Chrystusa - nawoływał.

  Akolitat jest jedną z dwóch posług, które po Soborze Watykańskim II zastąpiły udzielane wcześniej tzw. mniejsze święcenia. Wprowadzony w tę posługę mężczyzna jest nadzwyczajnym szafarzem Komunii Świętej. Może m.in. rozdawać Komunię podczas Mszy św. lub zanosić ją chorym.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół