• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Witaj, Jezu ukochany

  Jan Hlebowicz

  dodane 25.12.2014 03:49

  - "Witaj, Jezu ukochany, od patriarchów czekany, od proroków ogłoszony, od narodów upragniony". Tę kolędę śpiewa cała Polska i my z nią - mówił w homilii abp Sławoj Leszek Głódź.

  Tradycyjnie o północy w Wigilię Bożego Narodzenia tłumy wiernych wypełniły oliwską katedrę, aby tam wraz z metropolitą gdańskim uczestniczyć w uroczystej Pasterce. Podczas porcesji do ołtarza mrok rozświetlały jedynie światełka choinkowych lampek.

  Arcybiskupowi towarzyszyło kilkunastu kapłanów. - Jezus wciąż żyje w betlejemskiej szopie. Wczoraj, dziś i na wieki. Idzie przez ludzkie dzieje wraz z Kościołem. Przychodzi w Eucharystii. I tak jest po XXI wiek, którego my jesteśmy świadkami i którego wspólnotę tworzymy - podkreślił metropolita gdański.  

  - Jezus Chrystus ukazuje nam w noc narodzenia Bożego ostateczny cel, że na zawsze pozostanie z nami, a my z nim. I taka jest perspektywa człowieczego losu i całego świata. Musimy sobie dziś uświadomić, że światło betlejemskiej nocy jest wniesieniem w nasze życie radości nawrócenia i zawierzenia Ewangelii. Radość Bożego Narodzenia jest wspaniałym darem - dodał arcybiskup.

  W homilii abp Głódź odniósł się do wydanej niedawno książki "Jezus ośmieszony" śp. Leszka Kołakowskiego. - Filozof ten wychował dwa pokolenia ateistów i bezbożników, a sam pod koniec swojego życia przywędrował do Betlejem i odnalazł Jezusa. I właśnie tę swoją drogę do Chrystusa opisał - mówił arcybiskup i zachęcił wszystkich do zapoznania się z publikacją, która daje odpowiedzi na wiele istotnych i aktualnych pytań.

  Na zakończenie abp Głódź złożył świąteczne życzenia wszystkim wiernym archidiecezji gdańskiej. -  Moi drodzy, niech ten czas upłynie w radosnej, Bożej atmosferze. Tej, która wynika z naszej wiary. Światłość gwiazdy betlejemskiej pokonuje wszystkie ciemności. "Nie bójcie się, oto zwiastuję wam radość wielką" - mówi anioł w noc Bożego Narodzenia. Niech te słowa napełnią nasze serca, trwają przez święta i będą zaczynem na cały nowy rok 2015.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół