• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Wyjątkowe bożonarodzeniowe szopki

  Jan Hlebowicz

  dodane 26.12.2014 16:40

  Pierwszą w historii inscenizację szopki betlejemskiej zorganizował w 1223 r. w Greccio niedaleko Rzymu św. Franciszek z Asyżu. Od tego momentu jego współbracia rozprzestrzenili żłóbki w najróżniejszych postaciach po całym świecie. Również w Trójmieście franciszkanie przygotowali wyjątkowe bożonarodzeniowe szopki.

  Na dziedzińcu kościoła pw. Świętej Trójcy w Gdańsku, jak co roku, stanęła drewniana stajenka, a w niej - poza figurą Dzieciątka Jezus - zagościły także zwierzęta: gęsi, kucyk, kozy i owce. Przy żłóbku można pośpiewać kolędy i zrobić sobie zdjęcie. Żywa szopka działać będzie do niedzieli 28 grudnia.

  Gdańscy franciszkanie zapraszają także do bocznej nawy kościoła, gdzie znajduje się ruchoma szopka. Wśród makiet takich zabytków, jak bazylika Mariacka czy Ratusz Głównomiejski, porusza się kilkadziesiąt figur. Przedstawiają one postacie związane z Gdańskiem, m.in. św. Wojciecha, św. Jacka Odrowąża, Daniela Gabriela Fahrenheita, Jana Heweliusza czy Artura Schopenhauera.

  - Część dekoracji szopki związanej z Gdańskiem została tak pomyślana, aby oddać klimat i atmosferę miasta. A zatem pojawia się motyw nabrzeża Motławy z sugestywnym Żurawiem. Możemy dostrzec też gdańskie zabytkowe kamieniczki oraz elementy współczesne - stoczniowe dźwigi, pomnik na Westerplatte, pomnik Poległych Stoczniowców, most wantowy czy stadion - tłumaczy o. Tomasz Jank, gwardian klasztoru franciszkanów w Gdańsku.

  Niezwykła szopka czynna jest przez cały rok. 25 i 26 grudnia od 9.00 do 20.00, od 27 grudnia do 15 stycznia - od 9.00 do 18.00. W pozostałe dni roku w godz. 9-12 i 14.30-17.30.

  Żywa szopka na dziedzińcu kościoła pw. Świętej Trójcy w Gdańsku   Żywa szopka na dziedzińcu kościoła pw. Świętej Trójcy w Gdańsku Jan Hlebowicz /Foto Gość Ruchomą szopkę podziwiać możemy także w franciszkańskim kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Gdyni. Wśród figur Dzieciątka, Maryi i Józefa oraz wielu innych biblijnych postaci odwiedzający znajdą również kilka elementów związanych z Gdynią. To m.in. charakterystyczny budynek Sea Towers, statki płynące wśród fal czy w końcu franciszkański kościół. Ruchomą szopkę można odwiedzać w każdą niedzielę aż do 2 lutego przyszłego roku w godz. od 9 do 16.

  Do odwiedzenia żywej szopki zachęcają również zmartwychwstańcy posługujący w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Strzyży. Jak co roku, na wzniesieniu tuż przy świątyni stoi drewniana stajenka, a w jej wnętrzu goszczą gospodarskie zwierzęta.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół