• facebook
 • Newsletter
 • rss
 • Święto gdańskiej nauki

  Jan Hlebowicz

  dodane 22.01.2015 22:41

  Z okazji urodzin Jana Heweliusza, słynnego astronoma, od 17 do 28 stycznia Gdańsk zaprasza na wystawy, spacery historyczne, warsztaty antropologiczne, grę miejską i koncert.

  Uczniowie szkół podstawowych do 24 stycznia w Centrum Hewelianum mogą brać udział w bezpłatnych, interaktywnych warsztatach "Gwiezdny ogród", podczas których budują trójwymiarowy model Wielkiej Niedźwiedzicy. - Zajęcia polegają na obserwacji gwiazdozbioru, któremu przyglądamy się z kilku perspektyw. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że gwiazdy konstelacji znajdują się w różnych odległościach od Ziemi. Mają też inne kolory, które mówią nam o cieple poszczególnych gwiazd. Najchłodniejsza ma barwę czerwoną, a najgorętsza niebieską. Nasze obserwacje nanosimy na model gwiazdozbioru - wyjaśnia Magdalena Więcek, astronom z Centrum Hewelianum.

  Jedną z atrakcji jest również gra miejska, dzięki której można poznać sylwetkę i dokonania Jana Heweliusza. Proponowana przez Gdańską Organizację Turystyczną zabawa to połączenie szlaku spacerowego z najnowszymi technologiami. Dzięki specjalnej, darmowej aplikacji na smartfony, pobranej po zeskanowaniu kodu QR, można uczestniczyć w spacerze śladami astronoma. Ale uczestnictwo to nie wszystko - warto dokładnie odsłuchiwać kolejne audycje radiowe opisujące miejsca związane z gdańskim uczonym. Z nimi bowiem związane będą pytania, które znaleźć można na specjalnej papierowej mapie. Należy ją pobrać w informacji Turystycznej GOT przy Długim Targu 28/29. Poprawne odpowiedzi pozwolą odgadnąć hasło. A to z kolei umożliwi udział w losowaniu nagród, które zaplanowane jest na 24 stycznia.

  A już w niedzielę 25 stycznia odbędzie się Koncert Noworoczny "Gwiazdy na Gdańskim Niebie". W tym roku w Filharmonii Bałtyckiej wystąpi Lakecia Benjamin, amerykańska saksofonistka, która grała m.in. z takimi gwiazdami jak Stevie Wonder, Alicia Keys czy Macy Gray. W Gdańsku artystka będzie promowała nowy soulowo-funkowy album pt. "Retox".

  Obchody Święta Gdańskiej Nauki zamknie 28 stycznia plenerowe widowisko teatralne poświęcone życiu gdańskiego astronoma. Wstęp na imprezę, która odbędzie się przy pomniku Heweliusza jest wolny.

  Więcej informacji o atrakcjach Święta Gdańskiej Nauki TUTAJ.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół